Branża budowlana

Czym są szalunki i do czego służą

Dowiedz się, gdzie nabyć szalunki Kraków

Szalunki to nic innego, jak konstrukcja o charakterze tymczasowym, którą w zdecydowanej większości przypadków wykonuje się z desek. Może ona być zrobiona także z drewnianych płyt, które wyprodukowano z drewna odznaczającego się słabszą jakością. Nie brak jest firm, które decydują się na wykonywanie szalunku z elementów metalowych, ale tego typu postępowanie nie jest zbyt często wybierane. Deskowanie – bo właśnie tak również nazywane są szalunki – sprawia, że mieszanka, którą się wylewa, uzyskuje wymaganą formę. Szalunki usuwa się dopiero wtedy, gdy mieszanka zastygnie. Dzięki szalunkom można także solidnie podtrzymać zbrojenie, które będzie utrzymane do czasu, kiedy wylana mieszanka ostatecznie zastygnie.

Szalunki – jak się je wykonuje?

Wszystkie konstrukcje z użyciem betonu robi się na budowie w odpowiednich formach, czyli właśnie szalunkach. W pierwszym etapie prac konieczne jest zrobienie szalunku, który potem zostaje zalany solidnie dobraną mieszanką betonu. W niektórych sytuacjach konieczne jest użycie zbrojenia. Umieszcza się je przed wylaniem betonowej mieszanki. Szalunki usuwane są dopiero wówczas,gdy mieszanka solidnie zwiąże. Na ogół niezbędne jest do tego od mniej więcej dwóch do nawet czterech tygodni. Szalunki robi się między innymi w przypadku fundamentów, wykonanych z betonu kolumn ogrodzeń i sufitów z żelbetonu. Cechują się więc bardzo dużym zastosowaniem, a budowa bez nich nie przebiegałaby tak szybko.

Szalunki – jakie moduły konieczne są do wykonania szalowania?

Do wykonania szalowania wymagana jest sklejka szalunkowa. Potrzebne są także profesjonalne podpory oraz dźwigary. Nieraz zdarza się, że niewielkie przedsiębiorstwa budowlane nie posiadają własnego systemu szalunkowego. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest skorzystanie z pożyczonego sprzętu, który mają w swojej ofercie firmy specjalizujące się w dostarczaniu ekipom budowlanym szalunków, a także sklejki.

Nasze dane kontaktowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]