Branża budowlana

Elementy budowlane – dźwigary

Więcej o dźwigarze

Szalunki to konstrukcje niezastąpione na wielu budowach. Za ich pomocą możliwe jest modelowanie odpowiedniego kształtu murów wylewanych z kompozytu, jak również wykonanie w nich przelotów na drzwi i okna. Szalunki okazują się również niezastąpione przy budowie sufitów – wtedy ich najważniejszym modułem są dźwigary. Bez ich wykorzystania budowa jakiegokolwiek obiektu wielokondygnacyjnego byłaby niewykonalna. Dźwigary sprawiają, że sklepienie nie zapada się natychmiast po wylaniu i jest w stanie utwardzić się. Z jakich tworzyw produkuje się dźwigary? Jak można je zdobyć?

Z jakich materiałów wytwarzane są dźwigary?

Dźwigar poddawany jest potężnym, sięgającym kilkudziesięciu ton obciążeniom. Stąd jego głównym przymiotem jest wytrzymałość. W największym stopniu wpływają na nią dwa czynniki – jakość wykonania oraz typ wykorzystanych w tym celu materiałów. Powinny one być starannie wyselekcjonowane i wypróbowane pod kątem odporności na spore obciążenia. Najlepszym surowcem okazuje się lite drewno takich gatunków jak olcha, buk, topola czy sosna. Niezwykle ważne jest także właściwe pokrycie dźwigarów impregnatem, które uchroni je przed niekorzystnym wpływem wilgoci, klejów i innych ciekłych preparatów wykorzystywanych na budowie – a więc czynników, które bezpośrednio zagrażają strukturze drewna.

Dźwigary – można je wypożyczyć

Podmioty, które regularnie zajmują się budową piętrowych obiektów posiadają swoje dźwigary. Ich zakup i składowanie generuje jednakże pewne koszty. Z kolei firmy, które rzadko akceptują zamówienia tego rodzaju, mogą uniknąć nadmienionych przeszkód. Dobrym wyjściem dla nich będzie skorzystanie z usług podmiotu, który świadczy usługi wynajmu dźwigarów, jak również pozostałych modułów konstrukcji szalunkowych.

Nasze dane kontaktowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]