Branża budowlana

Kluczowy element szalunków – sklejka szalunkowa

Znajdź sklejkę szalunkową

Deski szalunkowe to kluczowy komponent szalunków. Tę rolę mogą pełnić zwykłe deski drewniane lub płyty wykonane z innego materiału, jednak na ogół stosowana jest sklejka szalunkowa. Ich zadaniem jest nadanie kształtu wylewanemu betonowi – dzięki nim można zatem wybudować budynki z murami wykonanymi z tego kompozytu. Szalunki mają także zastosowanie w budynkach murowanych, gdzie umożliwiają przygotowanie otworów na stolarkę, tj. drzwi czy okna. Wyjaśniamy, z czego wytwarzana jest sklejka szalunkowa i co zrobić, jeśli jej potrzebujemy, a nie chcemy kupować własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – z czego się ją wykonuje

Dawniej w szalunkach na ogół wykorzystywane były deski z bloków drewna. Te jednakże były kosztowne, a jednocześnie nie posiadały wymaganych parametrów – zwykle niezbyt dobrze radziły sobie z zawilgoceniem. Z tej przyczyny w dzisiejszych czasach używana jest głównie sklejka szalunkowa. Wytwarza się ją z wielu gatunków drewna – z reguły z olchy, brzozy lub topoli. W ofercie producentów znajdziemy przeróżnego rodzaju sklejki szalunkowe. Jednym z nich są warianty wodoodporne, do których produkcji stosuje się kleje z żywicy mocznikowo-melaminowo-formaldehydowej. Drugi popularny rodzaj to sklejka antypoślizgowa zabezpieczona z obu stron warstwą perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – wynajem

Spółki budowlane mają z reguły swoją sklejkę szalunkową wraz z podzespołami pozwalającymi na jej łączenie. Jeśli jednak planujemy budowę domu lub garażu własnymi siłami, nie ma konieczności zakupu wszystkich elementów szalunków – można je wynająć, np. w Małopolsce na stronie ABCszalunki.pl. Poza samymi deskami szalunkowej, firma oferuje także wynajem innych akcesoriów potrzebnych do ustawienia szalunków – między innymi łączników oraz głowic.

Nasze dane kontaktowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]