Branża budowlana

Sklejka szalunkowa – niezastąpiona w budownictwie

Zamów sklejkę Peri.

Deski szalunkowe to podstawowy komponent szalunków. Tę rolę mogą pełnić powszechne deski drewniane lub płyty wyprodukowane z innego surowca, jednak na ogół wykorzystywana jest sklejka szalunkowa. Ich zadaniem jest nadanie formy wylewanego betonu – dzięki nim można więc wybudować obiekty ze ścianami wykonanego z tego materiału. Szalunki są także wykorzystywane w budynkach murowanych, gdzie umożliwiają wykonanie otworów na stolarkę, czyli okna czy drzwi. Objaśniamy, z czego wytwarzana jest sklejka szalunkowa i co zrobić, jeśli jej potrzebujemy, a nie chcemy kupić własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – z czego się ją wytwarza

Jeszcze kilka lat temu w szalunkach na ogół wykorzystywane były deski z bloków drewna. Te jednak były kosztowne, a jednocześnie nie posiadały wymaganych parametrów – zwykle źle radziły sobie z zawilgoceniem. Dlatego współcześnie wykorzystywana jest głównie sklejka szalunkowa. Wykonuje się ją z przeróżnych gatunków drewna – z reguły z topoli, olchy lub brzozy. W ofercie producentów znajdziemy różnego typu sklejki szalunkowe. Jednym z nich są warianty wodoodporne, do których produkcji stosuje się kleje z żywicy mocznikowo-melaminowo-formaldehydowej. Inny często wykorzystywany rodzaj to sklejka antypoślizgowa pokryta z obu stron powłoką perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – wynajem

Spółki budowlane posiadają zazwyczaj swoją sklejką szalunkową wraz z elementami pozwalającymi na jej łączenie. Jeśli jednak planujemy budowę domu lub garażu własnymi siłami, nie ma potrzeby kupowania wszystkich elementów szalunków – możemy je wypożyczyć, np. w Małopolsce na stronie ABCszalunki.pl. Poza samymi deskami szalunkowej, firma oferuje także wynajem innych akcesoriów niezbędnych do postawienia szalunków – między innymi głowic i łączników.

Nasze dane kontaktowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]