Branża budowlana

Wznoszenie budynków murowanych – szalunki

Potrzebujesz szalunków stropowych? Zobacz tu

Szalunki, określane również deskowaniem, to chwilowe konstrukcje pozwalające na wznoszenie murów budynków. Głównie wykorzystuje się je podczas wylewania murów betonowych – wtedy są one niezbędne do tego, by nadać im należyty kształt i nie dopuścić do rozlewania się kompozytu. Ponadto szalunki wykorzystuje się też w czasie wznoszenia obiektów murowanych, gdzie ich użycie umożliwia przygotowanie przelotów na bramy, drzwi oraz okna. W tym wpisie wytłumaczymy, z czego wykonane są dzisiejsze szalunki i w jaki sposób mogą zdobyć je inwestorzy.

Z jakich materiałów wyprodukowane są szalunki?

Najdłużej znanym rodzajem szalunków jest konstrukcja sporządzona z grubych sklejek zespolonych ze sobą za pomocą gwoździ albo drewnianych desek, którą można użyć powtórnie po rozmontowaniu. Demontaż takich szalunków jest jednakże ciężki – większa część inwestorów i wykonawców stawia więc zastosowanie szalunków wielokrotnego wykorzystania – struktur przeznaczonych do błyskawicznego i łatwego rozkładania oraz składania. Tego typu szalunki mogą być wykonane ze sklejki, drewna lub metalu, a także łączyć w sobie dwa albo trzy surowce. Zazwyczaj jednakże stosuje się sklejkę – przede wszystkim z takich gatunków drewna jak topola czy brzoza, a całą strukturę łączą belki, łączniki, narożniki i głowice ze aluminium lub stali.

Wynajęcie szalunków – kiedy to się opłaca?

Podmioty często parające się pracami murarskimi mają swoje szalunki. Inaczej jest natomiast w przypadku zespołów, które zazwyczaj świadczą odmienne usługi i inwestorów indywidualnych, którzy zamierzają zamierzających wznieść pojedynczy obiekt. Zakup wszelkich modułów niezbędnych do złożenia szalunku byłby zupełnie nierentowny . Znacznie ekonomiczniejszym wyjściem jest wynajęcie szalunków.

Nasze dane kontaktowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]