Fundamenty to podstawa każdego budynku. Już na etapie stawiania budynku musimy zatroszczyć się o to, aby konstrukcja była wytrzymała. Służy do tego izolacja przeciwwilgociowa fundamentów. Przekonajmy się zatem przed jakimi czynnikami chroni taka izolacja.
Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów – chroń ściany przed wodą opadową
Czynniki środowiskowe intensywnie oddziałują na konstrukcję domu. Negatywne następstwa ma zwłaszcza oddziaływanie wilgoci, co może być przyczyną szybkiej utraty ciepła. Mokre fundamenty powodują, że rośnie współczynnik przepuszczalności cieplej nieruchomości, a co za tym idzie – wzrastają koszty ogrzewania. Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów stanowi najczęściej wykorzystywaną metodą hydroizolacji, która chroni dom przed niszczącym oddziaływaniem wilgoci oraz pojawieniem się grzybów i pleśni. Używa się ją zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i komercyjnych. Konstrukcję chroni się przy pomocy rozmaitych sposobów izolacji. Izolację przeciwwodną wykorzystuje się w skrajnych przypadkach, czyli tam, gdzie mamy do czynienia z tzw. wodą naporową. Natomiast w większości przypadków wykorzystywana jest izolacja przeciwwilgociowa, pomagająca zabezpieczyć fundamenty przed wodą opadową.
Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów – lepiki i zaprawy cementowe
Podstawę budynku można izolować na zewnątrz i od wewnątrz. Wykorzystuje się do tego rozmaite materiały budowlane, takie jak tzw. lepiki, zaprawy cementowe, zaprawy asfaltowe oraz emulsje silikonowe. Nie zapominajmy o tym, że skuteczna izolacja przeciwwilgociowa fundamentów wymaga wykonania oddzielnych schematów dla najważniejszych miejsc jak na przykład narożniki, załamania czy łączenia ścian. Dlatego prace warto powierzyć firmom mającym duże doświadczenie w tej dziedzinie – tylko wtedy będziemy pewni, że nieruchomość jest odpowiednio zakonserwowana przed oddziaływaniem wilgoci.