Dbanie o zdrowie

Domowe sposoby na przeziębienie

Jesienne wahania temperatur sprzyjają spadkowi odporności. Zazwyczaj dopadają nas kaszel, podrażnione gardło i katar. Żeby się im nie dać tak łatwo, zastosować się do kilku wskazówek, które pozwalają oddalić widmo choroby. Zebraliśmy niektóre z nich.

Jak podwyższyć temperaturę ciała?

Choroby atakują nasz ustrój zazwyczaj wtedy, gdy temperatura ciała jest niższa o około 2 stopnie. Dlatego warto rozgrzać organizm za pomocą gorącego napoju bądź kąpieli. Do herbaty można dołożyć plasterek cytryny albo pomarańczy, które mają w sobie spore ilości witaminy C. Wyśmienitym dodatkiem jest również szczypta cynamonu oraz bogaty w substancje przeciwzapalne imbir. Aby poprawić smak napoju warto sięgnąć po sok malinowy. Jeśli zdecydujemy się na gorącą kąpiel, urozmaićmy ją kilkoma kroplami olejku eterycznego, np. eukaliptusowego, pichtowego czy szałwiowego, co w dodatku wpłynie zbawiennie na udrożnienie nosa.

Domowe syropy przeciwko przeziębieniu

Źródłem wielu witamin są również cebula oraz czosnek. Na ich bazie produkuje się domowe syropy zapobiegające przeziębieniu. Syrop z cebuli jest jedynym z budżetowych i najbardziej popularnych sposobów walki z infekcjami. Jak go przygotować? Do plasterków cebuli dodajemy cytrynę i miód. Mieszankę odstawia się do czasu, aż cebula puści sok. Taki syrop powinno się pić co kilka godzin. Podobnie można zrobić z czosnkiem, w którym znajduje się allicyna – substancja o właściwościach przeciwbakteryjnych. W tym celu wystarczy zetrzeć kilka ząbków czosnku, zalać je sokiem z cytryny i dodać kapkę wody. Tak przygotowany syrop leczniczy też należy pić parę razy dziennie.

Jak uśmierzyć drapanie w gardle?

Gdy nasila się uczucie bólu gardła, warto przetestować mieszankę mleka, masła i miodu. Wyśmienicie nadje się ona do nawilżania gardła. W przypadku tego napoju trzeba mieć na uwadze, żeby mleko nie było wrzące, bowiem zniweluje to korzystne działanie masła oraz miodu. Dla uśmierzania podrażnień gardła rekomenduje się również picie herbaty z szałwii oraz płukanie gardła wodą z solą.

Czemu powinniśmy chronić się przed przeziębieniem?

Mimo, iż zwykłe przeziębienie nie jest ciężką chorobą, to jego zaniedbanie może mieć poważne konsekwencje. W razie pojawienia się pierwszych objawów warto zacząć od leczenia domowymi sposobami. Pamiętajmy natomiast, iż jeżeli objawy nie mijają to powinno się zapisać się na wizytę do lekarza.