Dbanie o zdrowie

FemtoLASIK, EBK, LASEK – metody korekty wad wzroku

Na voigtklinikaoka.pl znajdziesz więcej informacji o zabiegu femtoLasik.

Laserowa korekta wzroku to aktualnie standardowa metoda korekcji nadwzroczności, krótkowzroczności, presbiopii czy astygmatyzmu, jednakże mało pacjentów jest świadomym tego, iż zabiegi te są przeprowadzane przy użyciu rozmaitych technik.

Zalety metody FemtoLASIK – szybki powrót do powszednich zadań

FemtoLASIK (zwany także All-Laser-LASIK) to bezinwazyjna, całkowicie bezpieczna oraz nie wywołująca bólu metoda korekty takich wad jak dalekowzroczność (do +4 dioptrii), astygmatyzm (do 6 dioptrii), krótkowzroczność (do -10 dioptrii) oraz niekiedy presbiopia. Sam zabieg nie trwa długo – biegły lekarz optometrysta może zrealizować go w kwadrans. Zaletą tego zabiegu jest to, że pacjent niezmiernie szybko odzyskuje ostrość wzroku – właściwie w przeciągu dnia od zabiegu może podjąć na nowo swoje normalne czynności. Zabieg przeprowadza się w dwóch etapach i przeciwnie do tradycyjnej metody LASIK, tutaj rogówka nie jest nacinana przy pomocy mechanicznego ostrza. W trakcie zabiegu FemtoLASIK na początku za pomocą lasera femtosekundowego oddziela się płatek rogówki o grubości ok 0,1 milimetra, a w kolejnej fazie ma miejsce kształtowanie rogówki z wykorzystaniem lasera excimerowego.

FemtoLASIK Topoguided jest z kolei inną odmianą zabiegu FemtoLASIK, gdzie działanie lasera excimerowego jest spersonalizowane dla każdego pacjenta. Przed przystąpieniem do zabiegu optometrysta sporządza mapę rogówki i na jej podstawie rozplanowuje kolejne ruchy wiązki lasera. Ten wariant zabiegu przeprowadza się u osób z astygmatyzmem i hyperopią, których układ optyczny znamionuje się nieszablonowym kształtem.

Metody EBK i LASEK

Mniej popularne sposoby korekty wad wzroku to między innymi:
LASEK – przeprowadzany jest u pacjentów, u których z rozmaitych przeciwwskazań nie można zastosować zabiegu FemtoLASIK. W tej metodzie korekcji wzroku płat nabłonka rogówki zdejmowany jest nie wiązką laserową, a alkoholem.
EBK, w którym po znieczuleniu oka z rogówki usuwany jest nabłonek (regeneruje się on po pewnym czasie naturalnie), a w następnej kolejności modeluje się rogówkę przy użyciu lasera excimerowego. EBK określana jest metodą powierzchniową, gdyż wiązka lasera nie dochodzi w głębokie warstwy rogówki. Metodę tę można jednakże wykorzystać tylko do korekcji mniejszych wad wzroku.

Nasze dane kontaktowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]