Dbanie o zdrowie

Masz problemy urologiczne? Być może konieczna będzie biopsja prostaty

Biopsja gruczołu krokowego. Uzyskaj więcej informacji.

Prostata, inaczej gruczoł sterczowy, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który podobny jest pod kątem rozmiaru oraz kształtu do orzecha włoskiego. Mieści się wprost pod pęcherzem moczowym i odpowiada przede wszystkim za wytwarzanie płynu, w którym transferowane jest nasienie. Kłopoty z prostatą rozpoczynają się u mężczyzn wraz z wiekiem, dlatego tak ważka jest jej cykliczna kontrola. Daje to możliwość zidentyfikowania zapalenia bądź przerostu tego gruczołu, jak również odpowiednio wczesnego wykrycia niepokojących zmian nowotworowych. Trzeba podkreślić, iż rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, na które cierpią mężczyźni, więc nie wolno lekceważyć niebezpieczeństwa jego potencjalnego powstania.

Problemy mikcją i erekcją – alarmujące objawy

Panowie po 45 roku życia powinni regularnie pojawiać się w gabinecie urologicznym, zwłaszcza jeżeli spostrzegli alarmujące symptomy związane z oddawaniem moczu, jak przykładowo kłopoty w zatrzymaniu albo rozpoczęciu oddawania moczu, problemy ze wzwodem oraz wytryskiem, ból w trakcie mikcji, wzrost jej częstotliwości, jak również nieregularny strumień czy krew w moczu. Jeśli po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, aby podejrzewać możliwość rozwoju raka, lekarz zleci badanie PSA, które polega na badaniu krwi pod kątem wartości poziomu antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi oznacza spore niebezpieczeństwo rozwoju nowotworu. Żeby jednak mieć bezsprzeczną pewność, potrzebne jest przeprowadzenie biopsji prostaty.

Ile trwa biopsja prostaty?

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji gruczoły sterczowego, przeprowadzana w szpitalnych warunkach, która dzięki zastosowaniu równolegle obrazu USG oraz wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, pozwala na uzyskanie wycinków tkanki o wiele dokładniej niż w procedurze, gdzie w trakcie zabiegu wykorzystuje się tylko obrazowanie TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty to stosunkowo krótki zabieg trwającym zwykle około pół godziny. Oprócz tego pacjent spędza jeszcze po zabiegu 1-2 kwadranse na oddziale, więc cała procedura kończy się w czasie 60 minut. Biopsja fuzyjna jest właściwie bezbolesna, ponieważ odbywa się w znieczuleniu miejscowym. W następnej kolejności patomorfolog analizuje pobrane wycinki prostaty i ocenia czy pojawiły się w nich zmiany nowotworowe.

Oczywiście, jak przy każdym zabiegu są pewne przeciwwskazania, które mogą wpłynąć na możliwość wykonania biopsji prostaty. To m.in. uczulenie na niektóre leki, niska krzepliwość krwi czy posiadanie rozrusznika serca. W związku z tym przed decyzją o zabiegu należy jak najprecyzyjniej udzielić urologowi odpowiedzi na wszystkie pytania wywiadu medycznego.

Nasze dane kontaktowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]