Dbanie o zdrowie Uroda

Plastyka powiek górnych – czym jest blefaroplastyka?

Plastyka powiek to rozwiązanie dla osób, które zauważają dokuczliwy dyskomfort wynikający z ich opadania. Ponieważ tkanka powiek jest bardzo cienka, w miarę szybko ulega procesom starzenia, traci z biegiem lat elastynę i kolagen, co skutkuje utratą jej sprężystości. Jednakże opadające powieki nie są zmorą tylko osób starszych. Nieraz na tę dolegliwość cierpią również ludzie w młodym wieku.

Z jakich przyczyn pacjenci zapisują się na podniesienie powiek?

Starzenie się tkanek jest naturalne i aktualnie medycyna nie znajduje się wciąż na poziomie, który umożliwiłby jego zupełne zastopowanie. Opadanie powiek jest zatem pospolitym rezultatem utraty przez skórę jędrności. Z reguły opadające powieki są jedynie problemem estetycznym, bowiem sprawia, iż twarz sprawia wrażenie niezmiernie strudzonej. Aczkolwiek liczni pacjenci zapisują się na plastykę ze względów leczniczych – opadające powieki być wszak przyczyną dotkliwego zmęczenia oczu, poważnego zawężenia pola widzenia lub częstego odczuwania bólu głowy. Może to zatem dostrzegalny wpływ na nasze życie, przez utrudnianie tak prostych czynności, jak kierowanie samochodem czy czytanie.

Jak przebiega blefaroplastyka, czyli podniesienie powiek górnych?

Korekta powiek polega na zrobieniu nacięcia w skórze w jej naturalnej fałdzie i wycięciu niepotrzebnej wiotkiej tkanki. W razie konieczności eliminuje się również nadmiar tkanki tłuszczowej. Cięcie zaszywane jest drobnymi szwami, co daje pewność, że po wygojeniu blizna po zabiegu pozostaje niezauważalna. Zabieg podniesienia powiek trwa średnio około godziny i odbywa się przy znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu przez niedługi okres czasu występuje obrzęk oczu, niekiedy pacjent doświadcza także pieczenia powiek, jednakże na ogół już po blisko 10 dobach pacjenci mogą wrócić do normalnej aktywności.

Nie wszyscy mogą zakwalifikować się do zabiegu plastyki powieki górnej, dlatego uprzednio konieczna jest konsultacja z lekarzem. Wśród przeciwwskazań do przeprowadzenia blefaroplastyki wylicza się m.in. cukrzyca, choroby nowotworowe i nadczynność tarczycy. Korekty powiek nie przeprowadza się również u kobiet karmiących piersią oraz w ciąży.