Dbanie o zdrowie

Skutecznie pozbądź się żylaków

Żylaki są klasyfikowane jako jedne z najpopularniejszych dolegliwości, lecz pomimo tego mogą być bardzo bolesne. Nazywa się tak zatory w naczyniach krwionośnych, wskutek jakich te rozszerzają się oraz stają się widoczne. Co istotne, żylaki są kłopotem nie tylko kosmetycznym – nieleczone są w stanie bowiem powodować komplikacje, a ich wystąpienie źle wpływa na samoocenę pacjenta. Najczęściej umiejscawiają się na łydkach i udach, jednak potrafią wystąpić również w gardle lub odbytnicy – wówczas mówimy o hemoroidach. Powinniśmy poza tym zaznaczyć, iż żylaki mogą okazać się zwiastunem groźnych chorób. Jak więc leczyć żylaki? Dlaczego się pojawiają?

Dlaczego powstają żylaki?

Żylaki objawiają się przede wszystkim u pań. Czasem są skutkiem połogu oraz sporego obciążenia, a oprócz tego pojawiają się także wskutek długiego przebywania w pozycji stojącej. Z tego względu zagrożeni nimi są ludzie pracujący w takich zawodach jak kelnerstwo, handel czy lekarze. Powodem występowania żylaków może okazać się również zakładanie ciasnych spodni czy siedzący tryb pracy. Niebezpieczeństwo ich pojawienia łatwo ograniczyć często maszerując oraz gimnastykując się.

Termoablacja w terapii żylaków

W razie żylaków bardzo istotne jest bezzwłoczne wdrożenie leczenia. Nie powinniśmy działać samodzielnie – słuszniej zrobimy, udając się do doświadczonego chirurga naczyniowego. Najprawdopodobniej zastosuje on którąś z innowacyjnych metod – na przykład termoablację wewnątrznaczyniową, polegającą na włożeniu do środka żyły igły oraz pobudzeniu jej prądem czy falami ultradźwiękowymi.