diagnostyka raka piersi, gęste piersi
Dbanie o zdrowie Technologie

Start-up AILIS pracuje nad urządzeniem do diagnostyki raka piersi

Nowotwór gruczołu piersiowego jest chorobą, która każdego roku dotyka ponad milion kobiet we wszystkich zakątkach świata. W dużym odsetku casusów ten nowotwór złośliwy rozpoznawany jest z opóźnieniem, co kilkukrotnie zwiększa groźbę przerzutów na inne organy (np. wątrobę czy układ kostnybądź wątrobę), a także śmierci. Pomimo, że od dziesiątek lat organizowane są liczne kampanie mające na celu propagowanie cyklicznych badań umożliwiających wczesne diagnozowanie raka piersi, wciąż z powodu tego nowotworu umiera rocznie setki tysięcy osób, w tym także mężczyzn.

Gęste piersi a wczesna diagnostyka raka piersi

Jednym z powodów problemów z rozpoznaniem raka piersi na początkowym etapie jego rozwoju są tzw. gęste piersi. Wyróżniają się one tym, że znajduje się w nich przewaga gruczołów mlecznych od tkanki tłuszczowej. Wykrycie guzków w gęstych piersiach jest o wiele trudniejsze – anomalie w tkance są praktycznie niedostrzegalne, ponieważ zarówno guzzmiany nowotworowe, jak i gruczoły, oznaczone są na wynikach badań mammograficznych białym kolorem. Zmiany trudno także wyczuć w badaniu dotykiem. Statystyki są zatem okrutne – kobiety posiadające gęste piersi są czterokrotnie bardziej narażone na raka piersi, a sam guz nowotworowy wykrywany jest u nich często w później fazie rozwoju, co drastycznie zmniejsza szanse efektywnego leczenia.

POD – technika w służbie kobiet

AILIS – start-up medyczno-technologiczny – zaprojektował urządzenie wykrywające zmiany rakowate – także te drobne – u kobiet posiadających gęste piersi. System analizy tkanek piersi wykorzystany w urządzeniu AILIS bazuje na technologii POD, czyli Parametrycznego Obrazowania Dynamicznego. Za sprawą obrazowania układu krwionośnego i przedwczesnego rozpoznania procesu tworzenia się naczyń włosowatych, dysponuje ona wysokim potencjałem wczesnego diagnozowania raka piersi. Badanie z użyciem tego przyrządu daje kobietom pełny komfort: przebiega bezdotykowo, bez obecności osób postronnych, a przy tym trwa tylko kilka minut. W rozwiązaniu opracowanym przez AILIS analizą rezultatów badania zajmuje się sztuczna inteligencja. Lekarz r bada tylko przypadki, w których rozpoznano znaczne prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu. Rozpowszechnienie systemu przygotowanego przez start-up AILIS w niedalekiej przyszłości przyczyni się do szybszego oraz tańszego diagnozowania raka piersi.

Nasze dane kontaktowe:
AILIS
Isalus Sp. z o. o.
ul. prof. Michała Życzkowskiego 14
31-864 Kraków