Likwidacja blizn rogówki. Zdobądź więcej szczegółów.
Oko jest delikatną częścią ciała i łatwo może zostać uszkodzone. Na skutek przeróżnych urazów czy chorób na powierzchni rogówki powstają blizny, które w mniejszym lub większym stopniu pogarszają jakość widzenia. Blizny rogówkowe można na szczęście zlikwidować, dzięki osiągnięciom laserowej korekty wzroku.
Blizny rogówkowe – jakie generują skutki?
Rogówka to zewnętrzna, wypukła powłoka oka, która je ochrania, a w tym samym czasie nadzoruje sposób, w jaki światło dociera się do głębszych warstw. Jest nieprzezroczysta, nieunaczyniona oraz niezmiernie sprężysta i chociaż zazwyczaj niewielkie jej otarcia leczą się samoistnie, w szeregu przypadków powstają zbliznowacenia, również z powodu naszego niedbalstwa. Co przyczynia się do powstawania blizn rogówki? Są one przede wszystkim następstwem wielu chorób (np. półpaśca), urazów mechanicznych np. zadrapania, skaleczenia oraz oparzenia bądź dostania się do oka ciała obcego. Jednak blizny na rogówce mogą wykształcić się też w rezultacie niedbałego nakładania soczewek korekcyjnych. Prócz dostrzegalnego pogorszenia się wzroku, o pojawieniu się blizn na rogówce świadczy kilka innych symptomów, takich jak np. uczucie bólu gałki ocznej, nadwrażliwość na światło czy nabrzmiewanie powiek, dlatego jeśli ich doświadczasz radzimy jak najszybciej zapisać się na wizytę u okulisty. W czasie drobiazgowego badania sprawdzi on głębokość, wielkość i pozycję blizn, jak również poinformuje o opcjach ich leczenia.
Usuwanie blizn rogówkowych – krótki zabieg z zastosowaniem promienia lasera ekscymerowego
Najbardziej rozpowszechnioną w dzisiejszych czasach procedurą usuwania blizn rogówki jest zabieg PTK, realizowany w większości klinik, zajmujących się korektą wad wzroku. Metoda PTK umożliwia usunięcie nie tylko blizn z peryferyjnego, ale i centralnego obszaru rogówki. PTK stosuje się również do leczenia innych nieprawidłowości tej części oka. Blizny niweluje się poprzez odparowanie przy użyciu promienia lasera ekscymerowego zewnętrznej powłoki tkanki rogówki. Przed wykonaniem tego dosłownie kilkuminutowego zabiegu nie ma potrzeby korzystania z całkowitej anestezji, wystarczy miejscowe znieczulenie gałki ocznej, które aplikuje się specjalnymi kroplami prosto na powierzchnię rogówki. Po zabiegu przez kolejne kilka tygodni należy słuchać się ściśle zaleceń lekarskich, nie przemęczać oka i terminowo pojawiać się na kontroli zgodnie z harmonogramem.
Nasze dane kontaktowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]