Finanse

Co należy wiedzieć o leasingu?

Leasing niewątpliwie jest wymieniany jako jeden z najpopularniejszych wśród przedsiębiorców instrumentów finansowych. Nie powinno to rzecz jasna dziwić, bo jego duże plusy sprawiają, iż leasing okazuje się doskonałym sposobem umożliwiającym ograniczenie wydatków wiążących się z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Głównie z uwagi na to, iż w Polsce ratę leasingu uważa się za koszt uzyskania przychodu. Na fakt, iż leasing okazuje się tak opłacalny rzutuje również to, iż umożliwia on zdobycie potrzebnych do prowadzenia przedsiębiorstwa aktywów bez potrzeby ich nabycia. Na jakich zasadach konkretnie więc opiera się leasing? O czym powinniśmy pamiętać decydując się na taką formę finansowania?

Leasing – o co w nim chodzi?

Określenie leasing pochodzi z języka angielskiego, gdzie oznacza wynajem. W krajach anglosaskich przepisy nie odróżniają leasingu od wynajmu, lecz w naszym kraju są to określenia różne. Leasing oznacza wypożyczenie przez leasingodawcę danego dobra leasingobiorcy, za co ten drugi zobowiązuje się opłacać raty leasingowe. Przedmiotem leasingu zwykle bywają auta, które zasilają flotę przedsiębiorstwa, urządzenia potrzebne do prowadzenia firmy czy też sprzęt do sklepu. Po zakończeniu umowy wypożyczone przedmioty zostają zwrócone do leasingodawcy, który zazwyczaj zbywa je w preferencyjnej cenie.

Specjalista podpowie jak wybrać najlepszy leasing

W ostatnich latach w naszym kraju pojawiło się mnóstwo propozycji leasingu. Ich różnorodność powoduje, że ciężko znaleźć wśród nich tę najkorzystniejszą – potrzebne w tym celu są właściwe kwalifikacje. Z uwagi na to, że nie każdy właściciel firmy takie posiada, wybierając leasing, dobrze zrobimy zasięgając porady fachowca. Przed znalezieniem leasingu warto więc odwiedzić doradcę finansowego, który powie, jak wyszukać ofertę dostosowaną do naszych potrzeb oraz zagwarantuje, iż leasing naprawdę okaże się najbardziej opłacalnym rozwiązaniem.