Polacy często martwią się o przyszłość i o przygotowanie się na potencjalną “czarną godzinę”. Z tej przyczyny zazwyczaj zabiegają o to, żeby choć raz w roku odkładać niewykorzystane środki finansowe na koncie albo na lokacie w banku. Ostatnio jednakże ten sposób jest coraz mniej korzystny – słabe oprocentowanie lokat i nieustanna inflacja powodują, że oszczędności nie zapewniają profitu, a nawet z miesiąca na miesiąc ich siła nabywcza się obniża. Nic więc dziwnego w tym, że wzrasta zainteresowanie alternatywnymi metodami inwestycji, w tym też gromadzeniem złota inwestycyjnego.
Jak polskie prawodawstwo definiuje jako złoto inwestycyjne?
Inwestowanie w kruszce opiera się na kupieniu ich w chwili, kiedy ich wartość rynkowa jest korzystna i ich odsprzedaży, kiedy ta cena podniesie się. Ale należy uwydatnić, że nie każdy wyrób ze złota jest uważane za złoto lokacyjne, w związku z tym np. skupowanie biżuterii nie można nazwać inwestycją w złoto. To, co jest złotem inwestycyjnym jest dokładnie określone przez prawo naszego kraju, w ustawie o podatku od towarów i usług. Zgodnie z aktualnych przepisów jest to głównie kruszec o próbie co najmniej 0.995 w sztabkach albo płytkach. Z kolei monety bulionowe ze złota muszą sprostać innym wymogom, by zostały nazwane za złoto lokacyjne. Muszą posiadać próbę 0.900 albo wyższą, być wyemitowane nie dalej niż w 1800 roku i co kluczowe – muszą być obowiązującym środkiem płatniczym w kraju, który je wybił. Monet bulionowych nie uznaje się jako egzemplarze kolekcjonerskie, toteż nie są numizmatami. Ustawa wymienia jeszcze jedną kategorię złota lokacyjnego, a mianowicie złoto w postaci papierów wartościowych.
Sprzedaż złota inwestycyjnego online – co kupisz u polskich sprzedawców?
W sklepach krajowych dystrybutorów złota lokacyjnego bez przeszkód znaleźć można złote sztabki, jak i popularne monety bulionowe z m.in. Austrii i RPA. Zamówienia można składać również przez internet i nie jest to oferta tylko dla dużych inwestorów. Ci z mniej zasobnym portfelem znajdą w internecie szeroką ofertę sprzedaży złota w pojedynczych sztabkach o wadze 1, 2 i 5 g, jak i złotych bulionówek o wadze 1/2, 1/4 i 1/10 uncji. Dostępne jest dodatkowo złoto w tzw. „combibarach”, które umożliwiają odłamanie, a potem odsprzedanie indywidualnych sztabek kruszcu.
Nasze dane kontaktowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa
Mob.: +48 880 555 111
E-mail:
[email protected]