Skieruj się w to miejsce, jeżeli szukasz więcej wiadomości o fakturze ustrukturyzowanej.
System faktur ustrukturyzowanych miał pierwotnie funkcjonować już w październiku 2021 r., ale finalnie osoby prowadzące działalność na dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur musieli poczekać do 2022 r. Projekt wystartował z początkiem 2022 r. Po roku okresu przejściowego, w którym stosowanie KSeF jest fakultatywne, począwszy od roku 2023 będzie to wymogiem dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla przedsiębiorców zwolnionych z tego podatku.
Faktura ustrukturyzowana – zalety tego rozwiązania
Faktura ustrukturyzowana to innymi słowy dokument elektroniczny, który ma precyzyjnie zdefiniowaną strukturę danych zakodowanych z użyciem języka znaczników XML. Kodowanie XML właściwie mało co mówi człowiekowi, który nie ma wiedzy jak go odczytać, jednak dla stosownego programu do rozliczania oraz wystawiania faktur dokument tego rodzaju będzie absolutnie klarowny. Dzięki temu, iż faktury otrzymują jednolitą strukturę niezależnie od tego jakich aplikacji księgowych użyją kontrahenci transakcji, informacje zawarte w fakturze ustrukturyzowanej pozostaną odczytane identycznie. Jest to znamienny postęp przede wszystkim dla biur rachunkowych, które dotychczas na co dzień spotykały się z przypadkami błędnego przeniesienia w aplikacji księgowej danych z faktur dostarczanych przez klientów w formie pliku PDF lub fotografii faktury papierowej. Faktura ustrukturyzowana kategorycznie eliminuje prawdopodobieństwo błędu przy przenoszeniu informacji z faktury przez księgowego, a także nieprawidłowego ich rozszyfrowania przez technologię optycznego rozpoznawania znaków.
Krajowy System Faktur – dokładniejsza kontrola systemu podatkowego
Każdy przedsiębiorca od stycznia 2021 r. może odebrać i wystawić faktury ustrukturyzowane wykorzystując Krajowy System e-Faktur uruchomiony przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele firm zyskują między innymi większe bezpieczeństwo rozliczeń, gdyż mają pewność, że faktury się nigdzie nie zapodzieją (KSeF przechowuje informacje o dokumentach przez dekadę), nie są zobowiązani przekazywać Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur, jak również wcześniej dostaną zwrot podatku VAT. Z drugiej strony Ministerstwo Finansów dostaje narzędzie, które umożliwia dokładniejszą kontrolę systemu podatkowego, czyli w wyższym stopniu przeciwdziała wykroczeniom w sferze podatku VAT, dochodowego i akcyzowego. Co ważne, konieczność stosowania KSeF nie równa się zakazowi korzystania z komercyjnej aplikacji księgowej, ale należy dokonać jej integracji z Krajowym Systemem e-Faktur.
Flobo
Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail:
[email protected]