Finanse

Kilka informacji o systemie rozliczeń SWIFT

Zajrzyj w to miejsce po więcej informacji o systemie SWIFT.

Mimo, że de facto na co dzień korzystamy z przelewów bankowych, mnóstwo Polaków pierwszy raz dowiedziało się o systemie SWIFT w 2022 r. w kontekście rozważania nałożenia sankcji w stosunku do Rosji w związku z wojną na Ukrainie. Lecz system SWIFT istnieje już od lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia i jest jednym z filarów wydajnego działania światowego rynku finansów.

Co jest największym atutem systemu bankowego SWIFT?

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli po polsku – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Zwykle jednak ten skrót stosuje się po prostu do nazwania międzynarodowego systemu rozliczeń międzybankowych, bez którego sfinalizowanie przelewów międzynarodowych byłoby zapewne zdecydowanie bardziej złożone niż aktualnie. SWIFT to bardzo popularny, ale nie jedyny stosowany aktualnie system tego rodzaju. Nie licząc np. w Polsce funkcjonują dodatkowo z systemów: SEPA, Elixir czy SORBNET.Na świecie wykorzystywane są także przeróżne systemy lokalne, obsługujące jedynie rozliczenia bankowe na terenie konkretnego kraju.

Co jest wobec tego największym atutem systemu SWIFT? Obejmuje on swoim działaniem niemal wszystkie państwa świata i stosują go nie tylko banki, których liczba dzisiaj przekroczyła już 11 tys., ale też giełdy, domy maklerskie i mnóstwo pozostałych instytucji finansowych. Każdy uczestnik systemu SWIFT musi posiadać swój unikatowy kod (Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (liter oraz cyfr). Dopuszczalne jest też przypisywanie kodu BIC oddziałowi banku, wtedy taki kod ma 11 znaków.

System SWIFT – poznaj kody BIC/SWIFT popularnych banków w Polsce

Nawet jeśli tylko sporadycznie realizujesz transakcje międzynarodowe, warto znać kod BIC/SWIFT własnego banku, a przynajmniej wiedzieć jak szybko znaleźć takie dane. Poniżej wymieniamy kody BIC/SWIFT kilku największych banków, obecnych w Polsce.

– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]