Na https://bit.ly/3Aec324 uzyskasz więcej szczegółów o aktualnym kursie dolara.
W latach 80-tych każdy pragnął mieć przynajmniej parę dolarów, żeby wybrać się po sprawunki do Pewexu. A dziesięć lat później trzymanie oszczędności w tej walucie stanowiło przejaw sukcesu w życiu zawodowym. Współcześnie pokaźna część Polaków robi każdego dnia zakupy płacąc w dolarach, korzystając po prostu z powszechnej globalizacji i dostępności internacjonalnej wysyłki paczek z największych światowych sklepów online. Nie dziwi zatem to, iż dolar stał się walutą, która nie wzbudza już emocji, a kupić go da się także nie wychodząc z domu, gdyż od wielu lat w naszym kraju funkcjonują kantory online, w których można wymienić dolary na złotówki po nieraz bardziej rentownym kursie niż w instytucjach bankowych.
Co powinno się wiedzieć o dolarze amerykańskim?
Określenie „dolar” wywodzi się od terminu “talar”. Taką nazwą określano czeskie monety bite z 1 uncji srebrnego kruszcu. I w istocie na początku środkiem płatniczym w Stanach Zjednoczonych Ameryki były monety. Pierwsze banknoty dolarowe, które przez wiele lat zyskały sobie ogromną grupę przeciwników, zostały wprowadzone do obiegu dopiero w latach 60-tych XIX w. remedium na problemy z deficytem monet. Co interesujące, banknoty dolarowe nie są wytworzone z papieru, a z mieszanki włókien lnianych i bawełnianych z domieszką kilku innych komponentów, będących tajemnicą państwową. Nie oznacza to jednak, iż amerykańskie banknoty są bardzo wytrzymałe – według analiz niskie nominały funkcjonują w obiegu mniej więcej 4-5 lat, a banknoty o wartości 100$ – do 18 lat. Uszkodzone banknoty są mielone, a powstały z nich materiał jest przekazywany przedsiębiorstwom, które sporządzają z nich materiały budowlane. Amerykańskie monety pozostają w obiegu aż 30 lat, jednak są one również na ogół gubione, a często wprost wyrzucane. Analizy podają, iż tak kończą każdego roku przeszło 62 mln dolarów w bilonie.
Aktualny kurs dolara – te dane uzyskasz na stronie kantoru
Dolar to nazwa wielu walut lecz nie ma co zaprzeczać, że kiedy mówimy “dolar” to myślimy o dolarze amerykańskim, który w dwa dziesięciolecia temu był najsilniejszą walutą świata, a dopiero w ostatnich latach sukcesywnie zaczął tracić swoją pozycję. Jednakże wymiana dolara w dalszym ciągu stanowi pokaźny wycinek obrotów na rynku Forex. Osoby zainteresowane bieżącym kursem dolara amerykańskiego mogą w dowolnej chwili sprawdzić jego wartość m.in. na stronach kantorów internetowych, w których kurs walut aktualizowany jest w kilkusekundowych interwałach. Na dodatek, można tam zestawić cenę dolara z najświeższymi kursami najważniejszych walut, a także przejrzeć historyczne notowania jego kursu.