Instalacje przemysłowe

Motoreduktory – z czego się składają, jak działają i gdzie się ich używa?

Chcesz zamówić motoreduktory jednofazowe? Zobacz tu.

Motoreduktor to ogólnie mówiąc zintegrowany układ napędowy złożony z silnika i przekładni. Jak funkcjonują motoreduktory i gdzie się je wykorzystuje? Dowiesz się wszystkiego z naszego artykułu.

Motoreduktor – zmniejsza prędkość obrotową silnika

Motoreduktory umożliwiają efektywne wykorzystanie elektrycznych silników jako napęd w licznych zastosowaniach w przemyśle. Za pośrednictwem przekładni redukującej, ogromna prędkość obrotowa silnika jest zmniejszana nawet do kilkuset razy, przy równoczesnym proporcjonalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Rzecz jasna skuteczność przekładni z żadnym układzie nie jest 100%, wobec tego zawsze zauważalna jest pewna dysproporcja pomiędzy mocą wyjściową a wejściową motoreduktora. W skład nierozłącznego zestawu jakim jest motoreduktor częstokroć wchodzą dodatkowo inne podzespoły jak sprzęgła albo hamulce. Niezaprzeczalnym atutem motoreduktorów jest fakt, iż są to prefabrykowane układy, które da się bez problemu wybrać z oferty producenta tak, by ich parametry dokładnie pasowały do wymogów danej konstrukcji. Konstruktorzy oszczędzają dzięki temu tygodnie, a czasem miesiące, na czasochłonne obliczenia oraz testy różnych układów części. Zależnie od konstrukcji oraz rodzaju przekładni, motoreduktor może być dedykowany do krótkiego albo długiego okresu pracy, a także do lekkich, umiarkowanych lub sporych obciążeń.

W motoreduktorach, w których użyto kilkustopniowe przekładnie, można osiągnąć niezwykle wysoki zakres przełożeń, dochodzący wręcz do kilkudziesięciu tysięcy.

Czołowi producenci motoreduktorów mają w ofercie miliony ich realnych zestawów

Chociaż motoreduktory mogą być konstruowane w oparciu o różne warianty silników (DC, AC, BLDC oraz bocznikowych), rozróżnia się je ze względu na typ przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się zatem następujące motoreduktory:
– motoreduktory planetarne (wykorzystujące przekładnię planetarną),
– motoreduktory płaskie oraz walcowe (z przekładnią walcową),
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową),
– motoreduktory ślimakowe (z przekładnią ślimakową).

Nie ma raczej takiej gałęzi gospodarki, w której nie można by użyć motoreduktora jako napędu. Czy to przemysł, produkcja żywności bądź transport, motoreduktory wprawiają w ruch najróżniejsze automaty, jak m.in aeratory, linie produkcyjne, schody ruchome czy kolejki w parku rozrywki. Ogromne spektrum ich mocy, wielkości oraz typów zastosowanych w nich przekładni i silników przyczyniła się do tego, iż ilość możliwych zestawów, jakie współcześnie mają w ofercie czołowi światowi producenci motoreduktorów, powinno się wyrażać już nie w tysiącach, lecz praktycznie w milionach.

Nasze dane kontaktowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]