Klimatyzacja, wentylacja, ogrzewanie

Biokominek narożny – dodatkowe ciepło i efekt wizualny

Odnawiasz mieszkanie i myślisz, jak uczynić je jeszcze bardziej przytulnym, ale jednocześnie chcesz, by nowa aranżacja wnętrza miała nowoczesny design? Te dwie rzeczy da się pogodzić! Wystarczy w wykorzystać biokominek!

Czym charakteryzują się kominki ekologiczne

W czasach, kiedy tak wiele mówi się o ochronie środowiska i smogu, oczywistym jest, że nawet właściciele domów jednorodzinnych pomału rezygnują z budowy tradycyjnych kominków opalanych węglem lub drewnem. Podobne, jeżeli nawet nie lepsze wrażenia estetyczne przynoszą wszak ekologiczne biokominki, które podczas pracy nie wytwarzają dymu. Spalane w nich biopaliwo lub wkłady żelowe dają przyjemną ciepłą barwę ognia, która przywodzi na myśl paleniska z górskich, drewnianych domków. Paleniska większości biokominków można dodatkowo przystroić włosiem metalicznym*, które w zetknięciu z ogniem błyszczy się jak żarzące się drewno, polerowanymi ceramicznymi kamykami w różnorodnych barwach lub polanami ceramicznymi, które z powodzeniem imitują takie gatunki drzew jak brzoza, dąb, sosna, czy olcha, co zwiększa dynamikę ognia i potęguje odczucie posiadania klasycznego kominka. Użycie ceramicznych ozdób ma jeszcze jeden atut – po wypaleniu się biopaliwa polana i kamienie są gorące jeszcze przez długi czas, dzięki czemu ciepło emitowane jest jeszcze kilkanaście minut po ugaszeniu ognia.

Biokominek narożny – dlaczego to się opłaca?

Oprawy biokominków produkowane są w wielu formach. Bardzo popularne są biokominki narożne, cechujące się tym, że ich obudowa zagina się w prawo lub w lewo, dzięki czemu można umieścić je na kolumnach oraz zagięciach ścian. Takie biokominki rogowe nadają się także do zabudowy – daje to olśniewający efekt aranżacyjny. Zaletą biokominków narożnych jest to, iż wydzielane ciepło rozprzestrzenia się jednocześnie w dwóch kierunkach, skuteczniej dogrzewając pomieszczenie. Zapewne przed kupnem zaczniemy się zastanawiać, czy postawić na biokominek narożny z szybą czy bez? Szyba w przypadku biokominków ma w głównej mierze wartość estetyczną, należy jednakże pamiętać, iż szkło hartowane jest dość kosztownym elementem i może wpłynąć na cenę biokominka. Poza tym osłona ognia dłużej się nagrzewa, dlatego jeżeli chcemy używać biokominka narożnego jako pomocnicze źródło ciepła, powinno się wybrać model bez szyby. Z kolei jeśli biokominek będzie zawieszony nisko, a mamy małe dzieci w domu, warto kupić model z szybą, która nie pozwoli pociesze dotknąć płomienia.