Nasze porady

Jak wygląda odprawa przed lotem z lotniska Kraków-Balice

Pierwsza podróż samolotem może być stresująca. Dla podróżnych wylatujących z Grodu Kraka przygotowaliśmy krótki przewodnik na temat tego, jak wygląda odprawa na lotnisku Kraków-Balice.

Co to jest odprawa na lotnisku?

Przed lotem każdy pasażer musi dokonać odprawy. Jest to procedura, w wyniku której na podstawie biletu zakupionego przez pasażera, po uzyskaniu od niego wymaganych danych i potwierdzeń, generowana jest karta pokładowa. Uprawnia ona pasażera do wejścia na pokład i zajęcia miejsca w samolocie.

Dane wymagane przy odprawie są uzależnione od linii lotniczych oraz obowiązków wizowych kraju przylotu. Nie są zbierane już przy zakupie biletu ze względu na ochronę danych osobowych, jak również na to, że mogłyby ulec zmianie w dość długim niekiedy czasie, jaki dzieli zakup biletu od wylotu.

Poza zebraniem danych, podczas odprawy pasażer przechodzi również kontrolę bezpieczeństwa, czyli potwierdza, że nie przewozi przedmiotów i towarów zabronionych.

Odprawa internetowa czy procedura na lotnisku?

Odprawę biletową można obecnie w większości linii lotniczych wykonać:

 • online,
 • tradycyjnie, na lotnisku.

Bardzo niewiele linii lotniczych (np. Tunisia Airlines) nie umożliwia przeprowadzenia odprawy online. Warto również dodać, że odprawa internetowa może być wykonana maksymalnie do dwóch godzin przed odlotem. Po tym czasie pozostaje jedynie opcja standardowa, na lotnisku.

W przypadku tanich linii lotniczych odprawa wykonywana w okienku na lotnisku obciążona jest dodatkową opłatą. Aby odprawić się bezpłatnie, trzeba zrobić to przez internet.

Jak wygląda odprawa online?

Choć zasadniczo odprawa przez internet zawsze polega na tym samym, każda z linii lotniczych ma nieco inną procedurę związaną z tym, na ile dni przed wylotem można jej dokonać oraz poszczególnymi jej etapami. Prawie każda linia lotnicza wysyła też maila z powiadomieniem w momencie, kiedy odprawa online jest już możliwa.

Zanim przystąpisz do odprawy online, przygotuj dokument tożsamości, z którym będziesz podróżował.

Aby rozpocząć odprawę należy wejść na stronę linii lotniczych i podać numer rezerwacji. Jeśli założyłeś konto na stronie przewoźnika, odprawy online dokonasz również z poziomu zakładki „moje rezerwacje”.

Aby się odprawić trzeba:

 • sprawdzić poprawność wprowadzonych przy rezerwacji danych, podać numer dokumentu tożsamości oraz dane kontaktowe – to bardzo ważne, by się nie pomylić, gdyż pomyłka przy odprawie może uniemożliwić nam lot bądź będzie wiązać się z kosztami,
 • zaakceptować pytania związane z procedurą bezpieczeństwa (np. o przewóz zakazanych towarów lub znajomość praw przysługujących pasażerom),
 • wybrać miejsce (co może wiązać się z opłatą) lub pozwolić na losowy przydział miejsca,
 • zdecydować o dokupieniu bagażu lub ubezpieczenia podróżnego.

Po przejściu wszystkich kroków system wygeneruje kartę pokładową w postaci pliku pdf. Trzeba ją wydrukować i wziąć ze sobą na lotnisko. Odprawa online może być też wykonana z poziomu aplikacji w telefonie i wielu przewoźników pozwala na używanie mobilnej karty pokładowej (nie trzeba mieć wtedy ze sobą papierowej kopii). Jeśli lecisz pierwszy raz, radzimy ci jednak ją wydrukować. Unikniesz stresu związanego z sytuacją np. nagłego rozładowania telefonu czy jego awarii.

UWAGA! Pobrana w formie pdf karta pokładowa służy tylko do wydruku – nie jest to mobilna karta pokładowa i nie może być w ten sposób wykorzystywana.

Odprawa biletowo – bagażowa na lotnisku Kraków Balice krok po kroku

Parking przy lotnisku Balice opłacony i auto bezpieczne pozostawione na czas podróży? No to można ruszać w drogę. Jeśli auto pozostawiłeś na naszym parkingu, dowieziemy Cię pod samą halę odlotów. Po wyjściu z pojazdu wystarczy skierować się do jednego z wejść do terminalu (są ich trzy). Znajdziesz się na parterze hali terminala.

Uwaga! Jeśli przyjechałeś pociągiem, wejście do terminalu znajduje się na I piętrze.

Twoje dalsze kroki uzależnione są od tego, czy zrobiłeś odprawę online oraz czy zamierzasz nadać bagaż rejestrowany. I tak:

 1. Jeśli dokonałeś odprawy online, masz ze sobą kartę pokładową i podróżujesz jedynie z bagażem podręcznym, możesz od razu udać się do kontroli bezpieczeństwa, która znajduje się na I piętrze terminala. Wjedziesz tam ruchomym podjazdem. Aby poddać się kontroli bezpieczeństwa, należy zeskanować kod kreskowy z karty pokładowej w jednej z trzech bramek. Jeśli z jakichś powodów będziesz potrzebować pomocy, na miejscu jest zawsze pracownik obsługi lotniska. Na tym etapie nie musisz pokazywać żadnego dowodu tożsamości. Jeśli masz ze sobą napoje w ilości powyżej 100 ml, wypij je przed wejściem do strefy kontroli bezpieczeństwa. Niekiedy kolejka jest niewielka i będziesz musiał butelkę wyrzucić, zanim zdążysz ją opróżnić. Po kontroli bezpieczeństwa możesz udać się pod właściwy numer bramki wyświetlany na tablicy odlotów lub do sklepu wolnocłowego na zakupy.
 2. Jeśli dokonałeś odprawy online, ale masz do nadania bagaż rejestrowany, musisz udać się do stacji nadawania bagażu. Bagaż można nadać w systemie samoobsługowym lub w okienku. Self service bag drop (SBD) znajduje się na parterze. Działa bardzo prosto – wystarczy zeskanować kartę, położyć bagaż na wadze, odebrać wydrukowaną naklejkę, założyć na bagaż i samodzielnie wnieść go na taśmę. Stanowiska wyświetlają stosowne komunikaty, a zawsze obok jest też pracownik lotniska do pomocy. Tę procedurę może wykonać pasażer linii WizzAir i Ryanair. Jeśli wolisz skorzystać z pomocy „żywego człowieka” lub twój przewoźnik nie oferuje opcji nadania bagażu metodą SBD, musisz odnaleźć numer stacji odprawy biletowo – bagażowej. Znajduje się ona na tablicy odlotów, w rzędzie dotyczącym Twojego lotu. Jeśli numerów jest kilka (np. 11-13) to oznacza, że możesz skorzystać z któregoś z tych stanowisk. W takiej sytuacji wystarczy podejść do okienka i powiedzieć, że chcesz nadać bagaż oraz że już jesteś odprawiony.
 3. Jeśli nie dokonałeś odprawy online, to niezależnie od tego, czy masz bagaż rejestrowany, czy nie, procedura na lotnisku wymaga, byś zgłosił się do stanowiska obsługi. W Krakowie nie ma obecnie stanowisk samoobsługowych, przy których możliwa byłaby odprawa. Lotnisko Balice zapewnia jednak wystarczającą ilość stanowisk by – jeśli przyjedziesz na minimum dwie godziny przed odlotem – zdążyć się odprawić. Stacje check-in lotnisko Balice umieściło z lewej strony terminala na parterze, a konkretny numer stacji, w której będzie dokonana odprawa biletowo – bagażowa znajduje się, jak już pisaliśmy wyżej, na monitorach z informacjami o odlotach rozlokowanych w całym terminalu. Po znalezieniu odpowiedniego numeru (co potwierdzi również nazwa przewoźnika wyświetlana obok numeru stacji – powinna zgadzać się z nazwą przewoźnika, z którym lecisz) wystarczy podejść do stanowiska z dowodem osobistym i podać destynację lotu oraz numer rezerwacji. Obsługa odnajdzie Twój bilet w bazie i wydrukuje kartę pokładową. W tym samym czasie i miejscu możesz nadać bagaż rejestrowany.

Zdarza się, że – jeśli lot jest pełny – obsługa proponuje nadanie również bagażu podręcznego. Warto to zrobić wtedy, kiedy:

 • twój bagaż podręczny nie przekracza dopuszczalnej normy wagowej (bo po prostu nie będziesz musiał męczyć się z walizką),
 • przekracza ją, ale masz w podręcznym laptop / aparat fotograficzny bądź inne akcesoria, które powinieneś mieć przy sobie. Wtedy najpierw je wyciągnij, a później nadaj bagaż (który zostanie zważony bez tego, co z niego wyciągnąłeś). W rzadkich przypadkach, kiedy linie lotnicze postanawiają sprawdzić, czy pasażerowie nie przekraczają wagi bagażu podręcznego, taki manewr może uchronić przed dodatkową opłatą za nadbagaż już przy bramce.

Kiedy otrzymasz od obsługi kartę pokładową możesz już udać się do właściwej bramki i czekać na informacje o rozpoczęciu boardingu, czyli wchodzenia na pokład samolotu!

Źródło tekstu: https://pandaparking.pl/blog/jak-wyglada-odprawa-przed-lotem-z-lotniska-krakow-balice/