Nauka Żywność

Gotowanie nie musi być nudne. Poznaj zasady food pairingu

Tutaj znajdziesz więcej informacji o food pairing.

Wprawdzie jesteśmy przyzwyczajeni do sztampowych połączeń aromatów, nie znaczy to, iż łączenie ze sobą potraw, które na pozór absolutnie do siebie nie pasują, nie może dać ciekawych i, co najistotniejsze, apetycznych rezultatów. Dowiadujemy się o tym coraz częściej. Największy wpływ na nasz smak miało naturalnie możliwość zakupu niedostępnych przedtem w Polsce artykułów, a także otwarcie się na odmienne tradycje kulinarne. Dzięki temu chociażby połączenie mięsa z egzotycznych sosami owocowymi rzadko już zaskakuje. Osoby, które zasmakowały w takich niebanalnych fuzjach smakowych w wielu przypadkach zaczynają swoje eksperymenty i na własną rękę szukają jeszcze bardziej nietuzinkowych kombinacji. Żeby te jednak dały wyczekiwane wyniki, powinno się przedtem zaopatrzyć się w fachową wiedzę.

Food pairing – sztuka mieszania ze sobą smaków

Chcąc, żeby nasze kulinarne poszukiwania istotnie były przyczyną uniesień i pozwalały odnaleźć nowe smakowe doznania, należy działać zgodnie z kanonami obowiązującymi w dzisiejszej sztuce kulinarnej. Te, naturalnie, są zaledwie wytycznymi, o których trzeba pamiętać, żeby smaki mieszają się w niebanalną, a jednak harmonijną całość. Najlepiej uczynimy, jeśli zainteresujemy się food pairingiem. Tym mianem określa się umiejętność zestawiania ze sobą smaków, które generalnie uchodzą za zupełnie od siebie odmienne. Wszelkie reguły food pairingu są jednak gruntownie przeanalizowane i poparte szeroką wiedzą z dziedziny biochemii, dotyczącą przede wszystkim obecności danych substancji w używanych produktach. Food pairing nie dotyczy wyłącznie posiłków, ale też napojów (w tym tych zawierających alkohol).

Food pairing warsztaty wyłącznie z doświadczonym szefem kuchni

Food pairing wymaga bujnej wyobraźni i wyczucia, aczkolwiek to nie one będą najważniejsze. W wyższym stopniu jest istotna wiedza z obszaru zawartości konkretnych substancji w ingredientach potraw, a także tego, jak łączą się one z pozostałymi składnikami. Dlatego rozsądną decyzją będzie wzięcie udziału w warsztatach z food pairingu prowadzonych przez zawodowego szefa kuchni – głównie dlatego, iż przekazanie koniecznej wiedzy trwa w przybliżeniu kilka godzin.

Nasze dane kontaktowe:
Warsztat Qulinarny
ul. Okulickiego 51 lokal 282
31-637 Kraków

Mob.: +48 662 311 637, +48 507 771 680
E-mail: [email protected]