Hobby i rekreacja Podróżowanie

Turystyka konna. Dla kogo są rajdy konne?

Tak zwane wyjazdy aktywne stają coraz bardziej popularne, a ich oferta jest coraz szersza. Dotyczy to również turystyki konnej, czyli zwiedzania nowych miejsc z końskiego siodła. Dla kogo są rajdy konne? Czy każdy może wziąć w nich udział? Jak się przygotować?

Rajdy konne

Rajdy konne to jedna z form turystyki aktywnej, idealna dla osób, które chętnie spędzają czas na łonie przyrody, ponieważ to właśnie w miejscach atrakcyjnych przyrodniczo są najczęściej organizowane. Wyprawy konne trwają zazwyczaj kilka dni i wiążą się z codzienną kilkugodzinną jazdą.

Można rozróżnić dwa rodzaje rajdów konnych – gwiaździste i wieloetapowe. Rajdy wieloetapowe polegają na pokonywaniu każdego dnia kolejnego odcinka trasy. Z kolei w przypadku rajdów gwieździstych codziennie pokonuje się inną trasę, zawsze startując (i kończąc) w tym samym punkcie – w bazie rajdu. Czasami wyróżnia się też rajdy weekendowe i jednodniowe oraz spacery konne – są one krótsze od typowych rajdów.

Turystyka konna w Polsce i na świecie

Jak już wspomnieliśmy, rajdy konne są organizowane najczęściej w miejscach atrakcyjnych przyrodniczo. W Polsce są to często góry – przede wszystkim Sudety, Bieszczady i Beskid Niski, znany z Łemkowskich Rajdów Konnych, podczas których pokonuje się malowniczą trasę na łagodnych i spokojnych koniach huculskich. Wyprawy konne są popularne także na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, na terenach niektórych parków narodowych oraz w puszczach – Puszczy Knyszyńskiej, Puszczy Augustowskiej, a także w Borach Tucholskich.

W Polsce nie brakuje szlaków jeździeckich, co zdecydowanie ułatwia turystykę konną. Do najbardziej znanych należą:

  • Transbeskidzki i Bieszczadzki Szlak Konny PTTK,
  • biegnący wzdłuż Bałtyku Szlak Bursztynowy,
  • Sudecki Szlak Konny PTTK, który jest jedną z najtrudniejszych tego typu tras w Europie,
  • Szlak Konny Pojezierza Drawskiego,
  • Transjurajski Szlak Konny PTTK, rozpoczynający się w Nielepicach pod Krakowem,
  • Szlak Konny Puszczy Augustowskiej i Mazur,
  • Poleski Szlak Konny,
  • Roztoczański Szlak Konny PTTK,
  • Świętokrzyski Szlak Konny PTTK,
  • Łódzki Szlak Konny.

Jeśli twoim hobby są zarówno jazda konna, jak i podróże, można to połączyć. Turystyka jeździecka jest całkiem popularna, a wyprawy konne są organizowane w wielu krajach, m.in. w Hiszpanii, Gruzji, Rumunii, Albanii, Macedonii, Kirgistanie, Mongolii, Maroku, Kanadzie i Argentynie.

Niektóre państwa reklamują się turystyką jeździecką. Robi to między innymi Hiszpania, zachęcająca do wypraw szlakiem okrążającym Minorkę lub trasą biegnącą przez tereny opisane w powieści „Don Kichot” Cervantesa. Z siodła można podziwiać też krajobrazy m.in. Andaluzji, Transylwanii, południowych Karpat, Pirenejów, Kaukazu, Patagonii, Gór Skalistych, a nawet Sahary.

Kto może wziąć udział w rajdzie konnym?

Czy trzeba być doświadczonym jeźdźcem, aby wziąć udział w rajdzie konnym? Nie! Organizatorzy zazwyczaj dobierają trasę pod kątem umiejętności uczestników, a jeśli nie ma takiej możliwości i wyprawa jest organizowana z myślą o jeźdźcach na konkretnym poziomie doświadczenia, taka informacja znajduje się w opisie rajdu.

Niektóre rajdy konne przewidują udział osób zupełnie początkujących – takich, które nigdy wcześniej nie jeździły konno. Jednak podstawowe umiejętności jeździeckie bywają przydatne, pozwalając bardziej skupić się na przeżywanej przygodzie niż na walce o utrzymanie się w siodle.

Dlatego decydując się na uczestnictwo w rajdzie, warto zapisać się na naukę jazdy konnej, informując przy tym instruktora o celu nauki – dzięki temu lekcje nie będą skupiać się wyłącznie na nauce prawidłowej techniki jazdy, ale też na wyrobieniu prawidłowej postawy, treningu mięśni i umiejętności powodowania koniem. Zazwyczaj wystarcza od kilku do kilkunastu godzin nauki jazdy, aby móc bezpiecznie wziąć udział w nawet najbardziej egzotycznej wyprawie konnej.

Rajd konny – co zabrać i jak się przygotować?

Planując udział w rajdzie, trzeba wziąć pod uwagę, że wyprawa konna trwa zazwyczaj kilka dni i wiąże się z codzienną kilkugodzinną jazdą. To oznacza, że trzeba być w dobrej kondycji, a także starannie przygotować bagaż.

Co zabrać na rajd konny? Oczywiście kask, odpowiedni strój, dostosowany do warunków pogodowych (w tym koniecznie kilka zmian odzieży i dwie pary obuwia jeździeckiego), a także niezbędne kosmetyki (najczęściej będzie to krem z filtrem) oraz napoje. Czasami organizator wymaga dodatkowego wyposażenia, np. palcatów – warto sprawdzić wszystkie informacje zawarte w opisie rajdu, a w razie wątpliwości zapytać o to organizatora wyprawy.

Źródło tekstu: https://horse-trade.pl/turystyka-konna