Klimatyzacja, wentylacja, ogrzewanie Robienie zakupów

Biokominek – tańszy i wygodniejszy od zwykłego

Ile razy wyobrażaliśmy sobie tę scenę – roześmiani ludzie z kubkiem ciepłej herbaty w ręku ogrzewają się przy cieple kominka. Na ogół w zimowe dni mieszkańcy kamienic zazdroszczą możliwości montażu kominka tym, którzy mają własny domek jednorodzinny. Prawdą jest, iż standardowego kominka nie założymy w mieszkaniu, jednak możemy postawić w nim biokominek!

Eko kominek – jego największe atuty i jego charakterystyka

Biokominek, znany również jako eko kominek, cechuje się tym, że da się go założyć w każdym mieszkaniu. Nie wymaga on stworzenia sieci kanałów wentylacyjnych, kluczowe jest natomiast, żeby powierzchnia w którym zostanie założony biokominek posiadała sprawną cyrkulację powietrza. Zabroniony jest jego montaż w pokojach zupełnie szczelnych. Dużym walorem eko kominka jest jego prosta budowa (to praktycznie tylko obudowa i palenisko) oraz stosunkowo niewielki ciężar. W większości wypadków wyprodukowany jest ze stali nierdzewnej, jakkolwiek można znaleźć także modele z obudową z kamienia bądź szklaną. Niektóre eko kominki są mobilne, co daje możliwość dowolnego ich przesuwania, przykładowo wtedy kiedy zdecydujemy się dokonać zmiany wystroju wnętrza. W ostatnich latach zapotrzebowanie na biokominki tak szeroko rozwinęło tę linię produktów, że w tej chwili nietrudno dobrać jakiś jego model do dowolnego stylu wnętrza. W sklepach internetowych oraz stacjonarnych kupimy modele biokominków narożnych, wiszących lub wolnostojących. Spotkamy warianty biokominków bez szyby lub z szybą, a nawet biokominki zewnętrzne, przeznaczone do ustawiania w altanach, na werandzie, tarasie, na balkonie czy też w ogrodzie, które można zastosować też jako element dekoracyjny ogródka ośrodka wypoczynkowego czy restauracji.

Biokominek nie wytwarza związków toksycznych dla środowiska

W biokominkach nie wykorzystuje się ani węgla ani drewna, tym samym nie generuje się dym. W procesie wypalania się biopaliwa, którym jest bioetanol, tworzy się wyłącznie para wodna oraz CO2 (stąd przytoczony wyżej warunek zapewnienia bardzo dobrego obiegu powietrza w mieszkaniu). Charakterystyczną cechą ciekłego paliwa jest także to, że po zakończeniu procesu ogrzewania nie myć paleniska z popiołu ani z sadzy. Zanieczyszczenia nie osiadają zatem na sprzętach domowych bądź meblach, gdyż biopaliwo wypala się praktycznie całkowicie. Biokominki są nie są destrukcyjny dla środowiska – palenie bioetanolu nie wyzwala żadnych związków szkodliwych dla środowiska. Mankamentem dla niektórych jest to, iż eko kominki generują mniej ciepła niż standardowe paleniska, niemniej jednak ich plusy, zwłaszcza opcja korzystania z nich w bloku i ogromne walory estetyczne, przeważają.