obuwie sportowe
Hobby i rekreacja Robienie zakupów

Chroń stopy przed potencjalnymi urazami – o obuwiu sportowymi

Systematyczne bieganie, trening w klubie fitness czy udział w grach drużynowych są argumentem, by odpowiednio zatroszczyć się o stopy. Tych aktywności nie powinno się na dłuższą metę wykonywać w zwykłym obuwiu, dlatego tak ważne jest zaopatrzenie się w buty sportowe.

Funkcja butów sportowych – nie tylko komfort w czasie ćwiczeń

Gros z nas łączy buty sportowe przede wszystkim z fajną estetyką oraz wygodą ich noszenia. Nie dostrzegamy ich specyficznych właściwości, ale instynktowne wiemy, iż stopy czują się w nich najlepiej. Z tej przyczyny obuwie sportowe notorycznie ubieramy także w trakcie pracy, zwłaszcza, gdy wykonujemy zawód, w którym przez długie godziny chodzi się albo stoi – zauważamy je na stopach dentystów, pedagogów i pracowników sklepów. Ale w przypadku sportowców noszenie obuwia opracowanego do uprawiania danego sportu pozwala im nie tylko uzyskiwać lepsze wyniki, ale także uchronić się przed potencjalnymi kontuzjami. Spody butów do tenisa są dostosowane do ślizgania się po gliniastej i trawiastej powierzchni kortów, obuwie dla biegaczy posiada amortyzatory mikrowstrząsów oddziałujących na śródstopie oraz kostkę podczas zetknięcia się z gruntem, korki do piłki nożnej zapewniają zawodnikom przyczepność i pozwalają na błyskawiczną zmianę pozycji zarówno na naturalnej, jak i sztucznej nawierzchni stadionu, podobnie jak obuwie halowe ułatwia bieg po drewnianym parkiecie. Buty sportowe są zatem inwestycją w lepsze wyniki sportowe, ale i w zdrowie.

Kiedy należy kupić nowe obuwie sportowe?

Jeśli dla uprawianej przez nas dyscypliny sportu zaprojektowano dedykowane buty, nie należy zastępować ich pospolitymi tenisówkami. Nawet tak nieskomplikowana aktywność jak bieganie w tanim obuwiu z supermarketu często prowadzi do poważnych następstw zdrowotnych. Nie należy także oszczędzać na butach sportowych – na jego wysoki koszt wpływają dekady poświęcone przez producentów na badanie mechaniki konkretnego sportu oraz doskonalenie technologii produkcji takich butów. Buty, które uległy zniszczeniu bądź noszące silne oznaki zużycia, należy jak najszybciej zamienić na nowe, gdyż niewątpliwie nie spełnią one już swoich funkcji, co także może spowodować kontuzje w trakcie ćwiczeń.

Nasze dane kontaktowe:
RS Active S. Szmal R. Wasiak s.c.
ul. Zagnańska 84B
25-528 Kielce

Mob.: +48 798-558-877
E-mail: [email protected]