toczek jeździecki, kask jeździecki, kaski do jazdy konnej
Hobby i rekreacja Robienie zakupów

Kaski i toczki jeździeckie – bezpieczeństwo przede wszystkim

Jazda konna należy do tych dziedzin sportowych, gdzie ryzyko upadków jest szczególnie duże. A te, przez sporą prędkość i wysokość, bywają naprawdę niebezpieczne. Na urazy narażona jest szczególnie głowa jeźdźca, która obligatoryjnie musi być dobrze chroniona. W sklepach z artykułami dla entuzjastów jeździectwa można kupić dwa rodzaje zabezpieczenia dla głowy – toczki oraz kaski do jazdy konnej. Ale które z nich gwarantują lepszą ochronę? O czym pamiętać podczas zakupów któregoś z tych akcesoriów?

Kask czy toczek jeździecki? Co wybrać?

Pierwszym jeździeckim nakryciem głowy była zwykła, myśliwska czapka. Jej fason był wzorem dla powstania toczków. Dzisiejszy toczek do jazdy konnej jest zwykle wyprodukowany z włókna szklanego i stanowi formę pośrednią pomiędzy kaskiem, a tradycyjną czapką. Nie gwarantuje jednak tak solidnej protekcji jak kask, dlatego wskazany jest raczej do jazdy rekreacyjnej przy niewielkiej prędkości. Pod tym względem dużo lepiej wypada kask jeździecki, używany przez wyczynowych sportowców, który ma atesty odpowiednich organizacji – w Polsce jest to Polski Związek Jeździecki.

Kupujemy toczek lub kask do jazdy konnej

Najistotniejsza kwestia przy wyborze kasków do jazdy konnej to bezpieczeństwo. Kask winien dysponować stosownymi atestami, jak również być idealnie dostosowany do kształtu głowy dżokeja bądź umożliwiać regulację swojego rozmiaru. Do kasku wskazane jest dokupić dodatki – w szczególności pokrowiec, który uprości jego przewożenie i pozwoli uniknąć zabrudzenia. Wybierając kask do jazdy konnej nie warto też iść na kompromis. Dlatego, jeżeli w naszej miejscowości nie znaleźliśmy pasującego nam modelu, warto zamówić go w sklepie internetowym.

Nasze dane kontaktowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]