Biżuteria Robienie zakupów

Kilka ciekawostek o obrączkach ślubnych

Jeśli potrzebujesz obrączkek ślubnych Kraków, koniecznie odwiedź tę stronę

Dla większości małżonków ślub jest nad wyraz emocjonującym dniem w życiu. Ceremonia ta jednoczy młodą parę po wsze czasy, a symbolem ich oddania, uczucia i wierności są obrączki ślubne, które wsuwają sobie na palce.

Mężowie nie zawsze nosili obrączki

Pierwotnie nie było podziału na obrączki i pierścienie zaręczynowe, z tej przyczyny ich dzieje są wspólne i sięgają wiele wieków przed naszą erą. Zaledwie w XIII w. Kościół Katolicki włączył obrączki do prawa kanonicznego, w rezultacie czego wręczenie żonie pierścionka stało się elementem sakramentu zaślubin. Mało osób wie jednakże, iż mężowie zaczęli nosić na palcu obrączkę wiele wieków później. Już uprzednio bywały przypadki, iż wsuwali pierścienie na palec obrączkowy gdy wybywali na wojenne wyprawy, jednakże zwyczaj ten spopularyzował się szerzej w XX w., a dokładniej podczas II Wojny Światowej. Obrączka przypominała mężczyźnie, że czeka na niego małżonka, za którą walczy i której powinien być wierny. W Polsce nosi się obrączki na serdecznym palcu prawej ręki, aczkolwiek w wielu państwach, jak np. we Francji, w Stanach Zjednoczonych Ameryki, w Brazylii albo na Słowacji, wsuwa się je na lewą dłoń, którędy wedle tradycyjnych zabobonów biegnie tzw. “żyła miłości”, prowadząca prosto do serca. pierścionków zaręczynowych, narzeczeni mierzą oraz wybierają obrączki ślubne wspólnie, jednakże tradycja powiada, iż przyszła żona nie powinna ich kupować, gdyż jest to zadanie mężczyzny.

Obrączki ślubne współcześnie

Przeciwnie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne wyróżniają się bardziej delikatną stylistyką. Przez wiele wieków wytwarzano je z przeróżnych materiałów, w większym lub mniejszym stopniu wytrzymałych. Dopiero później użyto do tego metale (jak żelazo lub stal), które symbolizowały potęgę miłości. Obecnie do ich stworzenia używa się z reguły złota oraz platyny, które są symbolem ufności w stosunku współmałżonka. Rzecz jasna, są one również częstokroć ozdabiane kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek w dalszym ciągu najczęściej kupowane są uniwersalne, proste złote pierścienie i delikatne nowoczesne obrączki, w których wykorzystano zestawienie dwóch rodzajów złota (np. tradycyjnego z różowym). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wykonywaniu obrączek, mają również często w swojej ofercie ich grawerowanie. Mamy zatem opcję personalizacji obrączki dodając do nich datę ślubu, imię małżonka albo istotny dla nowożeńców cytat.

Nasze dane kontaktowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]