Klimatyzacja, wentylacja, ogrzewanie Robienie zakupów

Paliwo do biokominków – jakie kupować?

Zdecydowałeś się na zakup biokominka, ale nie wiesz czym jest biopaliwo i czy można nim ogrzać dom? W tym wpisie postaramy się przybliżyć Ci najistotniejsze informacje, jakie trzeba znać o działaniu i użytkowaniu płynu do biokominków.

Czym jest płyn do kominków?

Biopaliwo do kominka to substancja tworzona na bazie alkoholu, zazwyczaj etanolu. Biopaliwa z wysokiej półki zawierają bioetanol, który wytwarzany jest z surowców roślinnych, dzięki czemu są odnawialnym, biodegradowalnym paliwem, a na dodatek są absolutnie bezpieczne dla środowiska. Dlaczego? W trakcie wypalania się się płynu nie wydziela się dym, zatem żadne substancje smolne nie są emitowane do atmosfery. Wyzwala się tylko para oraz CO2 w bezpiecznej dla ludzi dawce. Jednakże z powodu emisji CO2 nie można montować biokominków we wnętrzach, w których jest zamknięty obieg powietrza lub niedostateczna jego cyrkulacja. Wybierając płyn do biokominków koniecznie dowiedzmy się, czy jest atestowany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH, gdyż wtedy będziemy mieć pełne przekonanie, iż produkt jest bezpieczny. Na pojemniku biopaliwa powinny znajdować się informacje o jego składzie, dlatego jeśli wytwórca nie ujawnia tych danych, a jednocześnie nie widzimy napomkniętego wcześniej certyfikatu, kupmy inny produkt. Z reguły droższe produkty cechują się wyższą jakością, bo na ich cenę składają się koszty poniesione przez producenta na lata testów i ulepszania biopaliwa. Po czym jeszcze poznać płyn do biokominka niskiej jakości? W czasie jego spalania będzie wydzielał się niemiły zapach, pojawi się dym albo na obudowie biokominka osadzą się zanieczyszczenia.

Na jak długo wystarcza paliwo do biokominka?

Paliwo do biokominka spala się bezzapachowo, jednak istnieje wiele domieszek aromatyzujących, które można do niego dolać, by wydzielane podczas jego wypalania ciepło rozprzestrzeniło po mieszkaniu również wybrany przez nas zapach. Na ile godzin wystarcza płyn do biokominka? Jeden litr paliwa pali się od 3 do 6 godzin, jakkolwiek prędkość spalania jest zależna w głównej mierze od powierzchni paleniska oraz stopnia otwarcia dopływu paliwa do paleniska, które w poszczególnych modelach można regulować. Płyn do kominków najczęściej można nabyć w opakowaniach 1L lub 5L. Jeśli posiadamy duży biokominek, którego naczelnym zadaniem ma być ogrzanie pomieszczenia, będziemy musieli urządzić się w większe ilości płynu. Jeżeli z kolei biokominek ma mieć zastosowanie jako dekoracja i używamy go z rzadka, lepiej wybrać pojemniki o małej objętości. Pamiętajmy, że płyn do biokominków to produkt palny, w związku z tym najlepiej posiadać w domu tylko taką ilość jaka jest konieczna do bieżącego wykorzystania.