pierścionki zaręczynowe kraków
Biżuteria Robienie zakupów

Pierścionki zaręczynowe dawniej i dziś

Gdy spotkasz partnerkę, z którą zechcesz spędzić resztę życia, w końcu pomyślisz o małżeństwie. Przedtem jednak następuje ta wymarzony przez większość pań moment – oświadczyny, na które musisz kupić pierścionek zaręczynowy.

Pierścionek zaręczynowe – symbol nieskończoności

Podarowanie kobiecie pierścienia to niezmiernie stara tradycja, sięgająca prawdopodobnie Starożytnego Egiptu. Pierścionki mają formę okręgu, który reprezentuje nieskończoność. Zgodnie z tradycją nosi się je na czwartym palcu lewej dłoni, nazywanym zresztą “palcem obrączkowym”, co wypływa z poglądu, iż od tego palca prowadzi żyła prowadząca wprost do serca, określana jako “vena amoris”. Powszechnie przypuszcza się, iż zwyczaj przekazywania pierścionków zaręczynowych na Stary Kontynent przywieźli Grecy. Z początku wytwarzano je ze skóry, z konopi, a nawet kości słoniowej. Dopiero w późniejszym okresie Rzymianie wykorzystali do ich wyrobu metali, przede wszystkim żelaza. Wartościowymi pierścieniami ze złota lub srebra obdarowywano tylko wtedy, gdy mężowie pragnęli zademonstrować swoje bezgraniczne zaufanie do partnerki. W dzisiejszych czasach pierścionki zaręczynowe od razu łączymy z platyną, drogimi kamieniami i złotem, jednakże materiały te tak naprawdę szeroko stosuje się do ich wytwarzania dopiero od paru stuleci, przy czym duży wzrost ich popularności można spostrzec w XX w.

Złoto, drogie kamienie, a także drewno – nowoczesne pierścionki zaręczynowe

Nie ulega wątpliwości, że wymarzona biżuteria na zaręczyny to pierścień z platyny z dużym diamentem, jednak potencjał dowolnego łączenia różnych kamieni oraz metali jest szeroki. Nie licząc diamentów wykorzystuje się tanzanit, rubin czy topaz. Niektórzy wybierają tańsze metale, jak stal damasceńską, srebro, tytan, a także drewno, niemniej jednak ciągle na rynku dominują pierścionki sporządzone z platyny i przeróżnych rodzajów złota (żółtego, białego i różowego).
Ile powinniśmy wydać na pierścionek zaręczynowy? Niedawno funkcjonowało przekonanie, iż mężczyzna ma obowiązek zapłacić na niego co najmniej dwie miesięczne pensje. Cena pierścionka zależna jest od wielu elementów: designu, liczby karatów, wykorzystanego kamienia czy surowca, zatem każdy odszuka ładny, oryginalny pierścionek w określonym budżecie. Pamiętajmy jednak, iż pierścionek zaręczynowy ma być przede wszystkim wyrazem zaangażowania oraz uczucia, więc jego koszt nie ma ogromnego znaczenia. Ważne jest to, czy spodoba się naszej przyszłej małżonce.

Nasze dane kontaktowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]