Robienie zakupów Wyposażenie i urządzanie mieszkania

Roleta okienna, ścienna czy sufitowa?

Pragniesz o roletach w swoich pokojach, jednak sprawa wygląda na przegraną, gdyż nie można ich umocować na oknie? Jeszcze nie wszystko stracone. Dla osób takich jak Ty wymyślono rolety ścienne. Odróżniają się od rolet okiennych tym, że mocuje się je na suficie bądź ścianie. Czy warto postawić na ten typ rolety? Gdzie rolety ścienne najlepiej spełnią Twoje oczekiwania?

Rolety ścienne gładkie

Pierwszym rodzajem rolety ściennej jest model produkowany z gładkiego materiału. Taka roleta ma zwykle półzaciemniający poziom. Przepuszcza ona część promieni słonecznych do wnętrza, ale osłania przed przesadnym rozgrzewaniem się i zbyt dużą ilością światła. Zaletą tych rolet jest nieskomplikowany montaż na suficie albo ścianie. Porównując je do rolet okiennych, które nie wymagają wiercenia, śrub ani szczególnych zdolności monterskich, rolety ścienne wymagają przewiercenia dwóch otworów, które będą utrzymywać rolkę rolety.
Kolejną, kluczową różnicą pomiędzy roletami okiennymi i ściennymi, jest odstęp rolety od szyby. Im bliżej okna znajduje się roleta, tym bardziej osłania przed nagrzewaniem i światłem zapewnia. Rolety ścienne są bardziej oddalone od szyby niż rolety okienne, w związku z czym zaleca się montować je w pomieszczeniach, do których powinno wpadać więcej światła dziennego.

Rolety ścienne dzień noc

Drugi rodzaj rolety ściennej to jej wariant dzień i noc. Tutaj stopień przepuszczalności światła jest zależny od gęstości splotu tkaniny i gramatury materiału, z którego wykonano roletę. Rolety dzień i noc rodzaju zebra to designerskie i nowoczesne projekty. Ich unikatowy charakter, dzięki konstrukcji z poprzecznych pasków, sprawia, że pasują do nowoczesnych, stylowych wnętrz. Rolety dzień noc produkuje się w wersji ściennej i okiennej. W zależności od potrzeb czy rodzaju okna można wybrać którąś z tych opcji. Roletyścienne dzień i noc rekomendujemy zwłaszcza do nietypowych okien, złożonych z kilku kwater.