Robienie zakupów Rozrywka

Skąd bierze się nieustająca popularność literatury kryminalnej, thrillerów i horrorów?

Znajdź książki thrillery.

Pokaźna rzesza pasjonatów książek to entuzjaści koszmarnych opowiadań. Niektórzy gustują w opowieściach z pogranicza horroru, drudzy chcą zagłębiać się w dalekie kąciki zawiłych umysłów seryjnych morderców i okrutnych bandziorów. W zalewie podcastów i platform streamingowych, na których dostępnych są setki produkcji prezentujących odbiorcom fikcyjne oraz prawdziwe historie, nieprzerwanie jedną z najlepszych metod ich doświadczenia pozostają thrillery i książki kryminalne.

Kryminalne książki i thrillery – dlaczego się bać?

Miłośnik powieści kryminalnych oraz horrorów bez zastanowienia powie, iż chodzi o błyskawiczny zastrzyk adrenaliny. Oglądając lub czytając przerażające historie pragniemy przez kilka godzin pozwolić ponieść się głębokiemu odczuciu strachu, którego mało kiedy przeżywa się na co dzień. W dzisiejszych czasach nie ma dla człowieka w naturalnym środowisku poważnych zagrożeń, a jeśli już się czymś stresujemy to przeważnie niestabilnością finansową, zdrowiem czy utratą zatrudnienia. Jeżeli nie uprawiamy ekstremalnych sportów, nie znajdujemy się w okolicznościach, w których nasze ciało wytwarza w znacznych ilościach adrenalinę, zwaną hormonem stresu i przetrwania. A właśnie poczucie strachu uczy nas radzić sobie z trudnymi sytuacjami. To dlatego bajki braci Grimm i Andersena mają zazwyczaj tak mroczny i makabryczny wydźwięk – w ten sposób opowiadania te uczyły dzieci o niebezpieczeństwach codziennego życia, uświadamiając je jednocześnie, że dobro czasem nie wygrywa.

Literatura kryminalna oraz książki thrillery są lepsze niż serial

XXI wiek to wiek rozrywki na życzenie. Odbiorcy, o ile znajdą na nią wolną chwilę, szukają filmu na wieczór lub serialu z zamkniętą historią, którego obejrzenie zajmie maksymalnie parę godzin. Pasjonaci mrocznych horrorów i kryminałów są w zasadzie rozpieszczani wyborem produkcji tego typu, które dostępne są na bardziej czy mniej modnych platformach VOD. Co warte uwydatnienia, nierzadko te filmy i seriale są oparte na głośnych książkach, ale jest im daleko do pierwowzoru i ich oglądanie nie daje porównywalnej radości jak czytanie oryginału. Książkę, zwłaszcza historię horror lub kryminalną, odbiera się w inny sposób aniżeli film fabularny – wolniej, a przy tym z większą atencją. W słowie pisanym każdy dialog, dygresja i postać (również ta trzeciego planu) wpływa na kształtowanie klimatu snutej opowieści. Niepokój wywoływany jest u odbiorcy zwykle stopniowo, lecz pozwala to na skrupulatniejszą analizę opisanych relacji bohaterów oraz wydarzeń. Jeżeli zatem lubisz czytać i masz na to czas, pozwól się przestraszyć książkom kryminalnym, thrillerom oraz horrorom.

Nasze dane kontaktowe:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa