Kliknij tu, aby kupić domowe przetwory z warzyw.
Kiszonki z warzyw są tak głęboko zakorzenione w polskiej kuchni, że wydaje nam się, iż jest to głównie słowiański przysmak, nieczęsto przygotowywany w pozostałych częściach świata. Jednakże kiszone przetwory warzywne popularne są nie tylko na starym kontynencie, ale także w obu Amerykach oraz w Azji.
Kiszone przetwory z warzyw znane są ludzkości od tysiącleci
Według historyków metoda zabezpieczenia pożywienia poprzez ich zanurzenie w zlewie z octu, w soli bądź w solance, znana jest ludziom od ponad 4 tysiące lat. Ta metoda przypuszczalnie nie wywodzi się nawet z Europy, a z obszarów dawnej Mezopotamii. Żywność poddana fermentacji z pomocą bakterii kwasu mlekowego nie psuje się, bo niskie pH roztworu, w którym jest ona zanurzona, blokuje rozmnażanie się bakterii gnilnych. Parę wieków wstecz był to perfekcyjny sposób, żeby przedłużyć okres przydatności do spożycia ryb, mięsa oraz warzyw nawet o kilka miesięcy. W związku z tym wynikł zwyczaj szykowania m.in. kiszonych przetworów warzywnych z myślą o zimie oraz wczesnej wiośnie. Kiszone przetwory od zawsze słyną z aspektów prozdrowotnych, co oczywiście jest prawdą. Mają one m.in. dużo witaminy C, dlatego więc marynarze statków, które miały w magazynie kiszone warzywa, rzadziej cierpieli z powodu cyngi. Co ciekawe, w języku polskim kwaszonki warzywne nazywa się w swobodnej mowie “kiszonkami”, tymczasem kiszonka to… pasza dla zwierząt przykładowo z topinamburu czy pulpy ziemniaczanej.
Kiszone przetwory warzywne na świecie
Najczęściej spotykanym warzywem kiszonym jest ogórek, rozpoznawany zasadniczo w większości zakątków świata, także w Stanach zjednoczonych Ameryki Północnej oraz w Kanadzie, gdzie ta kategoria przetworów warzywnych nie jest nadmiernie popularna. Natomiast pickle są tam bodajże nadzwyczaj lubianym uzupełnieniem hot-dogów, kanapek oraz hamburgerów. W Polsce prócz ogórka, bardzo popularne są kiszona kapusta i buraczki, z których korzysta się do przygotowania surówek oraz zup. Lecz nie tylko te warzywa można kisić. W pozostałych rejonach świata kisi się m.in. botwinkę, kalafiory, a także owoce (przykładowo śliwki), a czasem nawet śledzie.
Ocet i Solanka modyfikują smak oraz teksturę warzyw, nadając im chrupkość i kwaśność. Domowe kwaszonki nie tylko z warzyw, z biegiem lat stały się fundamentem albo znaczącym dodatkiem do tysięcy przepisów regionalnych. Należy pamiętać, że smak kiszonych przetworów może być inny w poszczególnych regionach świata, gdyż jest on zależny od dodatków do zalewy, z których korzysta się w procesie kwaszenia. W związku z tym ogórek kiszony według standardowej polskiej receptury, nie będzie smakował tak jak ten zakiszony np. w Chinach.
Nasze dane kontaktowe:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice
Mob.: +48 669 997 776
E-mail:
[email protected]