Bezpieczeństwo i ochrona Robienie zakupów

Zamki do drzwi – rodzaje

O tym, że o bezpieczeństwo mieszkania należy dbać wszystkimi możliwymi metodami, nikogo nie musimy przekonywać. Jednym z najważniejszych dla ochrony mienia przed złodziejami jest zamek do drzwi zewnętrznych, który powinien być na tyle niezawodny by uniemożliwić lub maksymalnie utrudnić nieproszonym gościom wejście do naszego domu. By ten spełnił swoją powinność, musi być wykonany z materiałów najwyższej jakości i mieć odpowiednią konstrukcję. Jak więc wybrać zamek do drzwi zewnętrznych, a jak do tych znajdujących się wewnątrz domu?

O zamkach do drzwi zewnętrznych

W drzwiach wejściowych ze względu na bezpieczeństwo należy zamontować 2 zamki. Do drzwi zewnętrznych przeznaczone są głównie zamki wpuszczane, gwarantujące doskonałą ochronę przy jednoczesnym zachowaniu walorów wizualnych drzwi. Poza tym na drzwiach wejściowych powinien znaleźć się jeden zamek pomocniczy – może to być zarówno kolejny zamek wpuszczany, jak i model montowany na skrzydle. W trosce o swoją wygodę, możemy także użyć wkładek bębenkowych obsługiwanych kluczem master key, który otwiera kilka zamków.

Zamki drzwiowe wewnętrzne

Niższe wymagania powinniśmy natomiast mieć w stosunku do zamków wewnętrznych (chodzi tu zarówno o zamki do szafek, jak i zamki do drzwi sypialni czy łazienki). Podstawowe zadanie, jakie mają tego typu zamków do drzwi to zapewnienie prywatności i zapobieganie przypadkowemu otwarciu. Przy ich wyborze warto więc kierować się przede wszystkim ich wyglądem (powinien być spójny z wystrojem pomieszczenia), funkcjonalnością i prostotą konstrukcji, umożliwiającą samodzielne wykonanie ewentualnych napraw.