Robienie zakupów Żywność

Zdrowa żywność z upraw ekologicznych – kupuj tę z certyfikatem

Znajdź ekologiczną żywność.

Od prężnego rozwoju branży spożywczej, który trwa od początku XX w., wyroby jedzone przez nas na co dzień zaczęto coraz częściej wypełniać różnorodnymi substancjami przedłużającymi ich świeżość. Lecz wraz z rosnącą świadomością konsumentów odnośnie tego, co spożywają i jak może to oddziaływać na ich zdrowie, w ostatnim czasie coraz chętniej szukają oni artykułów wykonanych z eko żywności.

Czym wyróżnia się ekologiczna żywność?

Żeby dany produkt oferowany w Polsce mógł mienić się „eko”, musi sprostać kilku wymogom. Żywność ekologiczna i przetwory z niej wytworzone muszą uzyskać określone certyfikaty przyznawane przez wyznaczone do tego instytuty. Podstawowym jednakże przymiotem spożywczych produktów ekologicznych jest to, że użyte do ich przyrządzenia owoce oraz warzywa hodowano według wszelkich zasad rolnictwa ekologicznego. To znaczy, że rolnicy nie używali chemicznych nawozów ani środków zabezpieczenia roślin mogących negatywnie oddziaływać nie tylko na zdrowie ludzi, lecz które również szkodzą ekosystemowi. Niektóre wszak nawozy zatruwają wody gruntowe czy powodują zasolenie gleby, a natryski upraw syntetycznymi pestycydami nieraz są przyczyną śmierci pożytecznych owadów. Z kolei w efekcie ekologicznej uprawy warzywa i owoce cechują się niższą zawartością azotynów, azotanów i metali ciężkich, a to oznacza, iż mniej tych substancji przeniknie do organizmu ich konsumentów.

Kupujesz eko żywność? Czytaj wnikliwie informacje na etykiecie

Przetwory eko podlegają ciągłemu nadzorowi w każdej fazie produkcji, w tym również w czasie przewozu i magazynowania. Co istotne, gdy produkt spełnia wymogi, jego producent prócz typowych informacji m.in. o możliwych alergenach, dacie trwałości, wadze netto, miejscu pochodzenia składników czy temperaturze przechowywania, musi także obligatoryjnie wskazać numer identyfikacyjny jednostki certyfikującej niniejszy artykuł i zamieścić logo produkcji ekologicznej Unii Europejskiej, czyli kształt liścia ułożony z białych gwiazdek na zielonym tle. Szukając żywności ekologicznej trzeba zatem czytać starannie etykiety wyrobów, a zamawiając je online w sklepie producenta sprawdzić, czy na stronie zamieszczona jest informacja o zdobytych certyfikatach.

Nasze dane kontaktowe:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]