uchwyt na rowery na hak, bagażnik rowerowy na hak
Tematyka motoryzacyjna

Bagażnik na hak – o przewożeniu rowerów samochodem

Budowa ścieżek dla rowerów nie tylko w największych miastach, ale też w wielu miejscowościach turystycznych w kraju i za granicą doprowadziła to tego, że pakując się na urlop rozważamy, czy zabrać jeszcze rower. Gdy nasz rower się składa, a przy tym podróżujemy w pojedynkę, można zagospodarować dla niego miejsce w bagażniku. Kłopoty pojawiają się, jeśli wyruszamy w rodzinnym gronie i chcemy zapakować 2-3 rowery. W tych okolicznościach należy użyć platformy rowerowej.

Platforma rowerowa a uchwyt rowerowy – o czym warto pamiętać?

Rowery można przewozić na dachu pojazdu, instalując na nim specjalne uchwyty rowerowe do bagażnika dachowego, lub na platformie rowerowej montowanej na haku. Tak pierwszy, jak i drugi sposób umożliwia przewóz nawet do czterech jednośladów. Uchwyty rowerowe są mniej kosztownym rozwiązaniem, jednakże mają także nieco wad. Umocowanie, a później zdjęcie z nich roweru, bywa bardzo kłopotliwe przede wszystkim dla niewysokich osób. Prócz tego zamocowanie roweru na bagażniku dachowym zwiększa wysokość samochodu, i choć zazwyczaj nie przeszkadza to w trakcie przejazdu pod niskimi bramami, mostami czy kładkami dla pieszych, to wpływa na sterowność auta ze względu na większą podatność na intensywne porywy wiatru. Natomiast platformy rowerowe instalowane na hak wydłużają auta, skutkiem tego osoby nimi kierujące powinni zachować większą ostrożność w trakcie parkowania tyłem i cofania pojazdu. Jednoślady przewożone na platformie w wielu przypadkach też wychodzą poza boczny obrys samochodu, a to może utrudniać wymijanie innych uczestników ruchu na wąskich ulicach.

Jaki bagażnik na rower na hak zamówić?

Postanawiając o nabyciu bagażnika na rower na hak należy wpierw odpowiedzieć sobie na parę pytań. Nie jest to tani sprzęt, toteż powinno się już na wstępie ustalić jaką ilość jednośladów ostatecznie będziemy potrzebowali przetransportować. Bagażnik rowerowego od znanego producenta, np. od Thule, będzie służył nam kilkanaście lat i jeżeli kupujemy go w celu wzięcia go na rodzinne wypady, warto wybrać taki, na którym zmieścimy 3 albo 4 rowery. Inną znaczącą kwestią jest oszacowanie całkowitego ciężaru rowerów – przed zakupem bagażnika trzeba upewnić się czy udźwignie on ciężar jaki planujemy na nim zawiesić. Sprawdźmy też jak przytwierdzane są rowery do platformy na hak. Większa ilość zaczepów trzymających jednoślad w miejscu, to mniejsze zagrożenie jego obluzowania się w czasie podróży, skutkujące potencjalnym porysowaniem lakieru. W razie wątpliwości, jaki bagażnik rowerowy wybrać, zalecamy skonsultować się z reprezentantem sklepu mającego w ofercie taki sprzęt.

Nasze dane kontaktowe:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]