Robienie zakupów Tematyka motoryzacyjna

Kilka słów o łańcuchach samochodowych

Jeśli potrzebujesz łańcuchów samochodowych, odwiedź tę stronę

Łańcuchy samochodowe znacznie zwiększają przyczepność samochodu w skrajnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, przede wszystkim na spadzistych podjazdach. W niektórych krajach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok (tak jest przykładowo w Turcji, Norwegii i Bułgarii), w innych natomiast są one niezbędnym elementem wyposażenia auta wyłącznie w sezonie zimowym (takie prawo obowiązuje na przykład we Włoszech, w Niemczech, Hiszpanii i Polsce). Jak jednak modele łańcuchów na koła znajdziemy?

Typy łańcuchów samochodowych

Łańcuchy na koła dzielimy zazwyczaj mając na względzie ich przeznaczenie. Odróżniamy typy skonstruowane z myślą o wykorzystywaniu w autach osobowych, dostawczych, ciężarowych i terenowych, a także w autobusach. Łańcuchy różnią się również przekrojem i grubością ogniwa (najczęściej jest to kształt rombowy ukośny), mocowaniem, które powinno być dopasowane do typu felgi oraz wzorem zaplotu. Różne są także materiały, z których produkuje się łańcuchy na koła. Obecnie producenci używają przede wszystkim stali tytanowej lub manganowej.

Jazda z łańcuchami samochodowymi

Montaż łańcuchów na koła wymaga pewnych umiejętności i na początku może być źródłem sporego stresu. Żeby się go ustrzec się, warto potrenować tę czynność w garażu lub na placu manewrowym. Sama jazda z łańcuchami wymaga trochę innej techniki. Należy unikać poruszania się po niezaśnieżonych drogach, przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę i buksowania kół. Stosując łańcuchy samochodowych, trzeba też koniecznie sprawdzać ich napięcie oraz ułożenie – tym sposobem unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym przedłużymy okres ich użytkowania.

Nasze dane kontaktowe:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]