Usługi

Badania operatorów – dlaczego są obowiązkowe?

Sprawdź, kto oferuje badania operatorów Bielsko Biała.

Gdy mówi się o badaniach psychotechnicznych i psychologicznych, najczęściej kojarzymy z nimi kierowców, ale nie są oni jedyną grupą zawodową, która musi je wykonać. Konieczność ich wykonania ten przepisy nakładają też na operatorów dźwigów, wózków, koparek i podobnych pojazdów. Dlaczego istnieje taka konieczność i co jest badane?

Dlaczego badania operatorów są niezbędne?

Ustawa precyzyjnie określa, jakie grupy zawodowe muszą wykonać badania psychologiczne i psychotechniczne. Są to przede wszystkim zawody, w których wysoka sprawność psychofizyczna jest kluczowa dla bezpieczeństwa – samego pracownika i osób z jego otoczenia. Poza tym, jeśli chodzi o okoliczności, w których korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, stosunkowo często zdarzają się wypadki, a duża część z nich spowodowana jest błędem człowieka, czyli złą koncentracją, złym widzeniem czy nie dość szybką reakcją. Zdolności te zmniejszają się wraz z wiekiem, a także z powodu pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej się zalicza, i z tego powodu wykonywanie takich kontroli jest niezbędne.

Na czym polegają badania operatorów?

Badania, którym poddaje się operatorów i kierowców, mają tę samą istotę. Sprawdza się przede wszystkim wzrok, nie tylko ogólnie, ale też jeśli chodzi o widzenie po zmierzchu oraz umiejętności wzrokowo – ruchowe, a ponadto zdolność oceny odległości, prędkość reakcji oraz poziom koncentracji. Ważna jest również przerzutność uwagi. Badania robi się, odpowiadając na pytania testowe TAK lub NIE, używana jest również specjalna aparatura. Zwykle nie trwają one dłużej niż 0,5 godziny.
Jeżeli chodzi o to, jak długo badania zachowują ważność, to jest to zależne głównie od wieku badanego. Najczęściej są to 3-4 lata, natomiast w przypadku osób powyżej pięćdziesiątego roku życia – 1-2 lata.

Nasze dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]