Usługi

Badania psychologiczne kierowców – dla kogo są obowiązkowe?

Zajrzyj w to miejsce i dowiedz się, kto ma w swojej ofercie badania kierowców Bielsko

Na bezpieczeństwo na drogach w szczególnej mierze wpływają kwalifikacje obsługujących jeżdżące po nich auta. Naprawdę ważne okazuje się to dla kierowców zawodowych – na przykład taksówkarzy oraz kierowców ciężarówek i autobusów. W ich sytuacji istotne są zarówno umiejętności, jak i uwarunkowania psychiczne. Z tego powodu przedstawiciele takich zawodów zgodnie z przepisami muszą w odpowiednim terminie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Dobrze więc napisać na ich temat parę słów. W jakich odstępach muszą być przeprowadzane? Na czym polegają tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

Czego oczekiwać na badaniach psychotechnicznych kierowców?

Badania kierowców powinny być wykonywane co pięć lat. Ta zasada nie dotyczy jednak specjalistów, którzy skończyli 50 lat – muszą wszak wykonywać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychologiczne kierowców wykonywane są przez psychologa w odpowiedniej przychodni, który w pierwszej kolejności wykonuje badania charakterologiczne. Mają one formę rozmowy z kierowcą, podczas której odpowiada on na zadania na temat zachowań w skrajnych sytuacjach. Kolejna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast następnie przeprowadzane są badania na odpowiednich urządzeniach, podczas których badana jest podzielność uwagi, percepcja prędkości, zdolność szybkiego reagowania i widzenie w ciemności.

Jak zwiększyć szansę w czasie badaniach psychotechnicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca odbywa wizytę ze specjalistą, który w jej czasie informuje go, czy przeszedł badanie. Co istotne, musimy pamiętać, iż nie dla wszystkich ich efekty będą pozytywne. Szanse na szczęśliwe przejście badań psychologicznych kierowców możemy jednak nieco zwiększyć. Jak? W internecie znajdziemy różne filmy prezentujące działanie urządzeń, na jakich są przeprowadzane badania psychotechniczne – to doskonałe narzędzie, by zawczasu sprawdzić, jak one funkcjonują.

Nasze dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]