badania wysokościowe Bielsko Biała, badania wysokościowe Bielsko
Usługi

Badania wysokościowe. Kto będzie miał problemy?

Wielu czytelników pracę na wysokości kojarzy zwłaszcza z myciem szyb w wieżowcach oraz serwisowaniem kominów. Według obowiązujących w naszym kraju regulacji są to jednak wszystkie prace wykonywane na wysokości wyższej niż jeden metr. W sytuacji, gdy prace odbywają się co najmniej 3 metry nad ziemią, niezbędne jest zaś zaliczenie lekarskich badań wysokościowych. Na czym więc się one opierają? W których placówkach są wykonywane? Jakie choroby sprawią, że nie przejdziemy badań wysokościowych?

Gdzie przeprowadzić badania wysokościowe?

Badania wysokościowe można wykonać odwiedzając placówkę medycyny pracy, gdzie uzyskamy skierowania na badania specjalistyczne. Po ich zakończeniu – jeśli oczywiście wyniki będą pozytywne – zyskamy orzeczenie umożliwiające pracę na wysokościach. Zdarza się też, że na przeprowadzenie badań lekarskich nie mamy wiele czasu – wtedy najlepiej zrobimy wybierając się sami do laryngologa, neurologa i okulisty w celu wykonania badań, zaś potem przedstawiając je w przychodni medycyny pracy, jednak najrozsądniej zgłosić się na badania do wyspecjalizowanej poradni.

Badania wysokościowe – co będzie sprawdzone?

Badania wysokościowe powinny zdiagnozować schorzenia, które sprawiają, iż praca na wysokościach staje się niebezpieczna. Do kluczowych tego typu chorób zaliczają się w szczególności padaczka oraz choroby błędnika, wady wzroku (a konkretnie – potrzeba noszenia okularów (choć możemy to wyeliminować wykorzystując szkła kontaktowe), jak również niedowidzenie. Specjalista powinien też odmówić podpisania orzeczenia, jeżeli mamy zaawansowaną cukrzycę lub zmagamy się z zawrotami głowy. Badania wysokościowe powinniśmy powtarzać co 3 lata, natomiast osoby które ukończyły 50 rok życia – co roku.

Nasze dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]