Usługi

Czego dowiemy się na kursie z ochrony danych osobowych?

Pierwszym oficjalnym dokumentem w naszym kraju, który dotyczył sprawy danych osobowych była Ustawa o Ochronie Danych Osobowych, jaka weszła w życie w 1997. Również obecnie określa ona ten termin oraz omawia, jak powinniśmy z nich korzystać. Według dokumentu dane osobowe to wszystkie dane, jakie umożliwiają zidentyfikowanie konkretnego obywatela bez skomplikowanych działań. Do danych osobowych zaliczyć można więc nazwisko i imiona, wiek czy miejsce zamieszkania, ale też te określane jako dane wrażliwe – na przykład informacje o religii, chorobach oraz ewentualnych sprawach sądowych. O ich bezpieczeństwo warto zadbać zwłaszcza dlatego, że dzięki nowym technologiom ich pozyskanie oraz przetwarzanie okazuje się naprawdę łatwe.

Warsztaty z ochrony danych osobowych dla przedsiębiorstw

Dane osobowe pozyskują wszelkiego typu przedsiębiorstwa. Jedne dysponują jedynie danymi swoich współpracowników, inne zaś mają dostęp również do danych kontrahentów. We wszystkich przypadkach pracownicy, którzy się z nimi stykają powinni ukończyć specjalne szkolenie z ochrony danych osobowych, dzięki któremu nauczą się, jak zagwarantować im bezpieczeństwo. Jest to naprawdę istotne, ponieważ po stwierdzeniu błędów GIODO może nałożyć poważne sankcje – nie tylko pieniężne, ale w skrajnych przypadkach także pozbawienia wolności.

Szkolenie z ochrony danych osobowych – zasady

Szkolenie z ochrony danych osobowych jest skierowane do wszelkich pracowników administrujących tego typu danymi – są to między innymi specjaliści z kadr, do spraw rekrutacji lub archiwów. W jego koszty zaliczają się również materiały pomocnicze, przez które kursanci szybciej przysposobią wiedzę. Po zakończeniu kursu, w czasie którego dowiedzą się, jak zagwarantować bezpieczeństwo danych, kursanci dostają specjalne świadectwa. Szkolenia z ochrony danych osobowych nie pochłaniają dużo czasu i zwykle zamykane są w tym samym dniu.