Dbanie o zdrowie Usługi

Ekstrakcja zęba i podcięcie wędzidełka – zabiegi u chirurga stomatologa

Niektóre schorzenia zębów i dziąseł nie mogą być uleczone podczas standardowych zabiegów dentystycznych. Jeśli te sposoby terapii okazują się bezskuteczne, lekarz podejmuje decyzję o zainicjowaniu leczenia z wykorzystaniem technik chirurgii stomatologicznej. Choć to określenie dla wielu pacjentów brzmi przerażająco, to współczesna medycyna posiada środki i technologie, które sprawiają, że nawet bardzo trudne zabiegi są dla pacjenta zupełnie bezbolesne, a komplikacje zdarzają się sporadycznie.

Czym zajmuje się chirurg dentysta?

Do zabiegów często prowadzonych przez chirurga stomatologa należą usunięcie części zębów (przykładowo całych korzeni lub wierzchołków korzeni) oraz ich ekstrakcje. Takie zabiegi wykonuje się, gdy zęby są w złym stanie – w szczególności na skutek zaawansowanej próchnicy lub często powracających stanów zapalnych. Chirurg dentysta zajmuje się ponadto podcinaniem wędzidełka, jak również zabiegami służącymi rekonstrukcji poszczególnych części przyzębia – na przykład sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do chirurga dentystycznego trzeba ponadto zgłosić się w celu przygotowania jamy ustnej do założenia protezy.

Chirurg stomatolog zadba o skuteczne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilkanaście lat temu mogły wiązać się z odczuwaniem przez pacjenta bólu. Obecnie jednak dostępne są środki, zupełnie eliminujące przykre doznania. Oprócz tego pacjenci, którzy panicznie boją się fotela stomatologicznego, mogą skorzystać z pomocniczych środków uspokajających, a nawet zdecydować się na zabieg wykonany w stanie całkowitej narkozy.