Branża budowlana Usługi

Izolacja fundamentów ma ogromne znaczenie

Osłona fundamentów przed niekorzystnym oddziaływaniem wody, wilgoci i wyziębienia jest jednym z najważniejszych etapów budowy solidnego, bezpiecznego obiektu budowlanego. Wilgoć przenikająca mury z czasem doprowadzi do osłabienia ich konstrukcji, a wykwity pleśni oraz grzybów z biegiem czasu odbiją się niekorzystnie na zdrowiu mieszkańców.

Komu zlecić wykonanie hydroizolacji fundamentów?

Planując budowę obiektu, powinno się zostawić przygotowanie najlepszego sposobu hydroizolacji ekspertom, którzy mają wieloletnie doświadczenie nie tylko w zabezpieczaniu przed wodą nowych budynków, ale również w odnawianiu hydroizolacji w tych już ukończonych. Wiedzą oni, jakich pomyłek unikać oraz jakie technologie i materiały hydroizolacyjne sprawdzą się dobrze w konkretnej sytuacji. Wszak wykorzystanie stosownych technik izolacji fundamentów może różnić się zależnie od tego, czy planowane jest wykonanie ścian i ław fundamentowych, fundamentów z bloków betonowych bądź osadzenie budynku na płycie fundamentowej. Istotna jest także drobiazgowa analiza warunków wodnych na obszarze, na którym zamierzana jest budowa. Za jej pomocą można zbadać czy konieczna jest izolacja przeciwwilgociowa (realizowana na gruntach, w które woda w mgnieniu oka wsiąka i nie spiętrza się przy fundamentach) czy też przeciwwodna (tam, gdzie istnieje ryzyko podtopień lub podłoże jest na tyle spoiste, że po opadach fundamenty stoją w wodzie dłuższy czas).

Sposoby zabezpieczenia fundamentów

W zależności od rodzaju fundamentów, do ich ochrony przed wilgocią stosuje się odmienne strategie. Płytę fundamentową, na której najczęściej stawia się budynki tam gdzie jest wysoki poziom wód gruntowych, można hydroizolować od spodu przygotowując warstwę izolacji ciężkiej. Natomiast nową betonową ścianę fundamentową można pokryć powłoką uszczelniającej wyprawy cementowej, przy czym najkorzystniej nanieść ją zarówno na wewnętrznej, jak i zewnętrznej powierzchni. W przypadku ścian z cegły najlepiej zda egzamin wykorzystanie izolacji pionowej i poziomej, która zastopuje kapilarne wnikanie wody w mury.

Wykonanie hydroizolacji fundamentów także należy zlecić profesjonalistom, ponieważ kardynalnym błędem niedoświadczonych ekip jest nie zastosowanie się do wytycznych wyszczególnionych w projekcie wykonawczym (m.in. tych dotyczących warunków i procedur aplikacji materiałów hydroizolacyjnych) albo użycie ich tanich substytutów, nie posiadających podobnych własności wodochronnych. Niewłaściwe wykonanie prac czy użycie materiałów nieodpowiednich do poziomu obciążenia wilgotnością może powodować, iż będzie ona nieefektywna.